Interpretacja Urzędu Skarbowego w Koninie
PDI-415/16/04
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/16/04
Data
2004.07.02



Autor
Urząd Skarbowy w Koninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny


Pytanie podatnika
Czy opłacony czynsz inicjalny przy umowie leasingu operacyjnego stanowi w całości koszt uzyskania przychodu, w przypadku gdy zawarto umowę przejęcia praw i obowiązków zawartej umowy leasingu ?


Z przedstawionego w piśmie stanu w przedmiotowej sprawie oraz załączonej umowy wynika, że podatniczka zawarła w 2003r. z ......w ...... umowę leasingu operacyjnego dewizowego, której przedmiotem był samochód ciężarowy marki Skoda Octawia 1,9 TDI. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy. Przedmiot leasingu pozostawał przez cały czas trwania umowy własnością leasingodawcy, który dokonywał odpisów amortyzacyjnych. Podatniczka z tytułu zawartej umowy leasingu poniosła wydatki na czynsz inicjalny, opłatę manipulacyjną, koszty rejestracji oraz cztery raty leasingowe a następnie z uwagi na zbyt wysokie opłaty i koszty eksploatacji zaniechała dalszego korzystania z przedmiotu leasingu. Samochód został przekazany w leasing innemu podmiotowi na podstawie umowy przejęcia praw i obowiązków. W umowie przejęcia praw i obowiązków z zawartej przez stronę umowy leasingu operacyjnego dewizowego określono wartość wierzytelności w wysokości opłat leasingowych od raty nr 5 do raty nr 36 oraz w wysokości kwoty stanowiącej wartość wykupu przedmiotu leasinguNa tle takich okoliczności podatniczka występuje z zapytaniem czy opłacony czynsz inicjalny stanowi w całości koszt uzyskania przychodu ? Jednocześnie strona wyrażając własne stanowisko w sprawie uważa, że są to koszty uzyskania przychodów, ponieważ podmiot, który przejął w leasing samochód na wartość samochodu mniejszą o poniesione przez podatniczkę wydatki.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić należy:Zasady opodatkowania stron umowy leasingu reguluje art.23a-23l ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.). W świetle uregulowań zawartych w art.23a ust.1 pkt.1 powołanej wyżej ustawy przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Zgodnie z treścią art.23b ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust.2, jeżeli umowa ta spełnia następujące - została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli zatem zawarta umowa leasingu spełnia powyższe warunki i finansujący w dniu zawarcia umowy nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących mu na podstawie art.6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.), przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych oraz na podstawie art.23 i 37 ustawy z dnia 14.06.1991r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U.z 1997r. Nr 26, poz.143 ze zm.) – to kosztem uzyskania przychodów korzystającego z przedmiotu leasingu będą w całości: opłata manipulacyjna, czynsz inicjalny i raty leasingowe.Przy prawidłowym kwalifikowaniu poniesionych opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, oprócz konieczności spełnienia w/w warunków należy mieć również na uwadze generalną zasadę wyrażoną w art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią tego artykułu kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 powołanej wyżej ustawy. W świetle powyższego jeżeli zawarta umowa leasingu będąca przedmiotem zapytania spełnia warunki określone w art.23b ust.1 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r., to opłaty leasingowe poniesione przez korzystającego będą stanowiły koszt uzyskania przychodów wówczas, gdy ich poniesienie miało na celu osiągnięcie przychodów. Tym samym w przypadku zaniechania umowy leasingu poniesione przez podatniczkę koszty z tytułu używania samochodu przyjętego w leasing będą w całości stanowiły koszty uzyskania przychodów, po spełnieniu w.w. warunków określonych ustawą o podatku od osób fizycznych. Jednocześnie podkreślić należy, że organy podatkowe przy rozstrzyganiu danej sprawy podatkowej mają prawo zbadać, czy u podatnika nie wystąpiły przesłanki określone w art.25 ust.4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj