Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzezinach
I-415/1-4/2004
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/1-4/2004
Data
2004.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Brzezinach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
faktura VAT
koszt
koszty uzyskania przychodów
opodatkowanie zaliczek
przedpłaty
przychód
towar
usługi
zaliczka


Pytanie podatnika
Opodatkowanie zaliczki na poczet przyszłych dostaw towarów i usług oraz ewidencja kosztów związanych z poniesionymi zaliczkami (przedpłatami).


Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dn. 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 z 1997r, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzezinach w odpowiedzi na zapytanie złożone w dniu 28.06.2004 roku o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego stwierdza, że:

- zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dn. 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się „ kwoty należne , choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont”.

Za datę powstania przychodu, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o pod. dochodowym od osób fizycznych, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1) wydano rzecz, zbyto prawa majątkowe lub

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Odnosząc się do zacytowanych regulacji należy zauważyć, że nie zawsze otrzymanie przez podatnika pieniędzy stanowić będzie przychód podatkowy u tego podatnika. Jako wyjątek od wyżej wymienionych zasad, w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca określił te przypadki, kiedy mimo wystąpienia przesłanek uznania danego zdarzenia za powodujące powstanie przychodu lub przychodu należnego, przychód podatkowy nie wystąpi. Zgodnie z powołanym przepisem, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się m.in.: „pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych...”. Przepis ten należy stosować w pierwszej kolejności przed przepisami ogólnymi ustawy, określającymi co jest przychodem i kiedy. Jednocześnie nie określa on konkretnego tytułu, w związku z którym „pobrana wpłata lub zarachowana należność” nastąpiła, czy tytułem tym była zaliczka, przedpłata czy zapłata. Oznacza to, że dotyczy on wszystkich tych przypadków.

W świetle powyższego, przychodami nie są otrzymane pieniądze, jeżeli nie są one zapłatą za sprzedany towar bądź wykonane świadczenie, a jedynie stanowią przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.

Sam obowiązek wystawienia faktury VAT w momencie otrzymania chociażby części należności ( przedpłaty, zaliczki, raty) wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Z chwilą otrzymania tej części należności powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT.

Należy podkreślić, iż wystawienie takiej faktury nie ma związku z realizacją świadczenia ze strony dostawcy. Faktura dokumentuje wyłącznie fakt przekazania zaliczki na poczet dostawy towaru lub usługi, która ma być wykonana w przyszłości.

Reasumując, w świetle powołanych przepisów ustawy o pod. dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymanych zaliczek nie stanowią przychodu dla celów podatku dochodowego i nie ma tutaj znaczenia, że otrzymanie określonej kwoty zaliczki wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury VAT.

Jeśli chodzi natomiast o interpretację dotyczącą ewidencji poniesionych kosztów w związku z kwotą uiszczonej zaliczki, mają tu zastosowanie przepisy art. 22 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do w/wym przepisów kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Natomiast w myśl art. 22 ust. 4 ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W świetle powołanych wyżej przepisów, w związku z tym, że wydatek dotyczący uiszczonej zaliczki na poczet dostawy towarów bądź wykonania usługi nie wiąże się z uzyskaniem przychodów, kwota zaliczki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla wpłacającego.

Związek pomiędzy poczynionym wydatkiem a przychodami powstanie dopiero po zrealizowaniu dostawy towaru bądź wykonaniu usługi.

Reasumując, na podstawie obowiązujących przepisów prawnych poniesione wydatki na poczet dostaw towarów i usług (zaliczki) staną się kosztem uzyskania przychodów dopiero z chwilą otrzymania towaru, wykonania usługi (realizacją zawartej umowy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj