Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/415/T-10/11/2004
z 28 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/T-10/11/2004
Data
2004.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
działalność gospodarcza
ewidencja środków trwałych
likwidacja działalności
małżonek
podatek naliczony
prawo
sprzedaż
środek trwały
wartość początkowa środków trwałych
wspólność majątkowa
współwłasność
zakup



  1. W zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Z treści Pana pisma wynika, że zarówno Pan jak i Pańska żona prowadzicie indywidualne działalności gospodarcze w zakresie transportu. Małżonka zamierza przedmiotową działalność zlikwidować, a używany w tej działalności ciągnik siodłowy SCANIA stanowiący środek trwały Panu odsprzedać.

W ww. piśmie stwierdza Pan, iż bez względu na istniejącą wspólność majątkową mogą Państwo zawrzeć transakcję sprzedaży, a Panu jako nowemu właścicielowi środka transportu przysługuje prawo wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych przyjmując za wartość początkową cenę nabycia po odpowiednich potrąceniach. Przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego mówiące o wspólności majątkowej nie mają według Pana zastosowania w wyżej opisanej sytuacji.

Przekonanie podatnika jest błędne, bowiem art. 22 g ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) mówi, iż w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma jednak zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, nie definiując jednocześnie pojęcia wspólności majątkowej małżonków. Definicję taką natomiast zawiera ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 ze zm.). W myśl

art. 31 cyt. ustawy wspólność majątkowa między małżonkami powstaje z mocy ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa, obejmując ich dorobek. Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z mał-żonków. Treść art. 33 ww. ustawy określa co stanowi odrębny majątek każdego z małżonków, zde-cydowanie eliminując spośród innych przedmiotów przedmioty służące do prowadzenia przedsiębiorstwa (art. 33 pkt 5).

Z powyższego wynika, iż pojęcie wspólności majątkowej małżonków ma bezpośredni związek z zaistniałą sytuacją, bowiem ciągnik siodłowy SCANIA będący środkiem trwałym służącym do prowadzenia działalności gospodarczej żony stanowi współwłasność majątkową małżonków.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż Pan prowadzi działalność gospodarczą w tym samym za-kresie co żona (transport), a przedmiotowy środek trwały jest środkiem transportu, należy przed-miotowy środek trwały wprowadzić do ewidencji męża, przyjmując za wartość początkową wartość określoną w ewidencji żony. Natomiast odpisów amortyzacyjnych dokonywać z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz metody amortyzacji przyjętej przez żonę, jako że jest to ten sam środek trwały stanowiący wspólność majatkową małżonków, z tą różnicą, że wykorzystywany będzie przez drugiego małżonka (męża).

  1. W zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną z uwzględnieniem przepisów art. 25 cyt. ustawy, gdzie wymieniono przypadki w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

W sytuacji gdy oboje małżonkowie są zarejestrowanymi i czynnymi podatnikami podatku VAT, tj. dokonali zgłoszenia rejestracyjnego o którym mowa w art. 9 ust. 1 ww. ustawy na formularzu VAT-R i otrzymali numer identyfikacji podatkowej NIP, potwierdzony na druku VAT-5, to w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług są odrębnymi podmiotami podatkowymi mającymi prawo do wystawiania faktur VAT i odliczania podatku naliczonego z faktur zakupu na zasadach i warunkach wynikających z powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku VAT.

Środki trwałe zakupione uprzednio przez małżonkę stanowią niewątpliwie majątek wspólny w świetle Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jednak w świetle ustawy o podatku VAT jest to towar, który podatnik (małżonka) zakupił w związku z prowadzoną działalnością i tylko jemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tym zakupem i tym samym ma prawo wystawić dokument (fakturę) potwierdzający czynność sprzedaży. Dokonanie zatem czynności sprzedaży następuje pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami w podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj