Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
pd-2/415/32/04
z 18 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
pd-2/415/32/04
Data
2004.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
projekt wynalazczy


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości przysługują twórcy koszty uzyskania przychodów w związku z opracowaniem projektu będącego nowatorskim rozwiązaniem?


Odpowiadając na pismo z dnia 12.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.), informuje:

Pytanie dotyczy wysokości kosztów uzyskania przychodów twórcy projektu .

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela określa się w wysokości 50% w stosunku do uzyskanego przychodu. Decydujące dla skutków podatkowych w zakresie określania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym ma skutek zdarzenia prawnego jaki zaistniał między pierwszym właścicielem projektu wynalazczego a nabywcą, czyli przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego.

Status prawny twórców wynalazców regulują przepisy ustawy o wynalazczości z dnia 19 października 1973 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ze zm.). Zgodnie z przepisami tej ustawy, prawo do patentu na wynalazek, dokonany przez twórcę w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy lub realizacji innej umowy, przysługuje pracodawcy lub zamawiającemu, chyba że strony ustaliły inaczej. Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy .

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek i w konsekwencji prawo do uzyskania zapłaty za przeniesienie tego prawa na rzecz podmiotu gospodarczego, przysługuje twórcy wynalazku w przypadku, gdy wynalazek dokonany zostanie samodzielnie, tj. nie w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo realizacji innej umowy. Uzyskana w tych warunkach zapłata jest przychodem z praw majątkowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tej ustawy twórcy projektów wynalazczych tj. twórcy wynalazków, wzorów użytkowych i projektów racjonalizatorskich mają prawo do odliczania 50% kosztów od przychodów uzyskanych z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego przez pierwszego właściciela. A zatem jeżeli stan faktyczny przedstawiony w piśmie jest prawidłowy to przedstawione stanowisko jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj