Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US 24/1110/443/270/2004/IW
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 24/1110/443/270/2004/IW
Data
2004.06.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
umowa o dzieło
umowa zlecenia
usługi projektowe


Pytanie podatnika
Czy autorskie prace projektowe architektoniczne lub urbanistyczne ( plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego gmin, projekty decyji o warunkach zabudowy lub celu publicznego przygotowywane na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dla urzędów gmin) wykonywane na umowy o dzieło-zlecenia , od maja b.r. są objęte podatkiem VAT, czy są zwolnione? Czy projekty architektoniczne wykonywane dla osób fizycznych są zwolnione z podatku od towarów i usług?


Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. w sprawie podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Stosownie do art. 15 ust. 3 pkt 2 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług , nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło jeżeli:
  • - umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy,
  • - w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy wskazuje, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 z późn. Zm.), jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonani tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

W związku z powyższym, w myśl art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cytowanej wyżej, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej raz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów których mowa w pkt 9.

Z normowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określonych jako agencyjnych, zlecenia lub innych umów o świadczenie usług wykonywane są w powyżej określonych warunkach – nie spełniają one kryterium samodzielności przy ich wykonywaniu, co powoduje, że nie podlegają one opodatkowaniu. Czynności, które realizowane w oparciu o stosunek, prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy o pracę podlegaja opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnicy wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mają jednak możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W 2004r. jest to kwota 45.700 zł ( na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług –Dz. U. nr 54 poz. 535, oraz w § 9 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług – Dz. U. nr 97 poz. 970). Również podatnicy rozpoczynający tego rodzaju samodzielną działalność gospodarczą w roku podatkowym są zwolnieni od podatku do momentu przekroczenia w/w kwoty w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.

Zatem z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w przypadku umów o dzieło zawartych z Urzędem Gminy w oparciu o stosunek prawny zawierających postanowienia swoiste dla umowy o pracę nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W pozostałych przypadkach umowy zawarte z indywidualnymi odbiorcami należy zakwalifikować jako samodzielną działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, oczywiście z możliwością wyboru zwolnienia podmiotowego od podatku na podstawie art. 113 ust. 1, 4 i 9 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, oraz w § 9 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług cytowanej wyżej .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj