Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bolesławcu
PP/443-11/04
z 5 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-11/04
Data
2004.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Bolesławcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
kradzież
zaginięcie dokumentu


Pytanie podatnika
W związku z kradzieżą kasy rejestrującej stwierdzono brak dwóch raportów fiskalnych znajdujących się w skradzionej kasie. Obrót za dwa dni określono szacunkowo. Aby rozliczyć podatek od towarów i usług zastosowano metodę wg struktury zakupów. Czy prawidłowe było określenie sprzedaży za te dwa dni w formie szacunkowej?


Opisany stan faktyczny nie uprawnia do określenia sprzedaży w formie szacunkowej za okres nieewidencjonowania sprzedaży i zadeklarowania podatku od przyjętej szacunkowo wartości sprzedaży. Stosownie bowiem do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Podstawę opodatkowania stanowi więc rzeczywista wartość sprzedaży, od której podatnik jest zobowiązany zadeklarować należny VAT. Natomiast w przypadku niemożności ustalenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, to organ podatkowy dokonuje określenia tej podstawy w drodze oszacowania. Uprawnienia te dla organu podatkowego wynikają z treści art. 23 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zobowiązanie podatkowe przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że urząd ustali je w innej wysokości.

Podatnik winien sam zatroszczyć się o odtworzenie zaginionej dokumentacji natychmiast po dokonaniu kradzieży dokumentacji podatkowej, ponieważ wymóg ten wynika wprost z przepisów prawa podatkowego i bez znaczenia będzie tu fakt, iż to nie on był sprawcą zaistniałej sytuacji, ale sam był ofiarą przestępstwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj