Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
III MUS.WV/443/82/2004/JC
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III MUS.WV/443/82/2004/JC
Data
2004.07.02



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Termin wpłaty podatku


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
wykonywanie czynności


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy możliwości zaliczenia faktur wystawionych w miesiącu kwietniu, pomimo braku zapłaty w tym miesiącu, do rozliczenia w deklaracji VAT-7za miesiąc kwiecień 2004r.


Pytanie Spółki dotyczy możliwości zaliczenia faktur wystawionych w miesiącu kwietniu, pomimo braku zapłaty w tym miesiącu, do rozliczenia w deklaracji VAT-7za miesiąc kwiecień 2004r.

Spółka prowadzi działalność zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKP) 4523A Budowa dróg kołowych i szynowych. Faktury były wystawiane w ciągu 7 dni od wykonania usługi czyli odbioru robót, działalność ta opodatkowana była stawką 7%. Od początku miesiąca kwietnia faktury były wystawiane w oparciu o podpisane umowy zarówno przy odbiorach częściowych jak i końcowych. W myśl art.6 ustawy obowiązującej do dnia 30-04-2004 roku obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 - ego dnia od wykonania usługi budowlanej. Faktury których odbiór nastąpił po dniu l-go kwietnia mają przesunięty obowiązek podatkowy na miesiąc maj.

W przepisach ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz. 50 z późn. zm) obowiązującej przed dniem 01 maja 2004r. określono moment powstania obowiązku podatkowego w rzypadku robót budowlanych-montażowych jako uzależniony od otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 30 - ego dnia od dnia wykonania usługi. (art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. d ustawy). Oznacza to, ze faktura dokumentująca wykonaną usługę nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, chyba, że wcześniej nastąpiła zapłata. W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę w złożonym zapytaniu faktury dokumentujące wykonane usługi wystawione zostały po dniu 1 kwietnia 2004r. Zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem obowiązek podatkowy powstanie z upływem 30 dnia od dnia wykonania usługi. W przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) obowiązującej od dnia 1 maja 2004r. określono moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych jako uzależniony od daty otrzymania całości lub części zapłaty za wykonaną usługę nie później jednak niż z upływem 30 dnia liczonego od dnia wykonania usługi (art. 19 ust.13 pkt 2 lit. d ustawy). Z powyższego wynika, że w przepisach starej i nowej ustawy VAT moment powstania obowiązku podatkowego został co do zasady ustalony w identyczny sposób. Jest nim dzień otrzymania zapłaty lub 30 dzień liczony od wykonaniu usługi. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia8 stycznia 1993r. O podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r., dla których obowiązek podatkowyw podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004r. - czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r. W świetle powyższego Spółka winna opodatkować wykonane usługi wg 7% stawki podatku obowiązującej w miesiącu wykonania usługi tj. kwietniu 2004r., jednakże wykazać tą usługę w rozliczeniu za miesiąc maj 2004r. tj. zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj