Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/49/2004
z 30 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/49/2004
Data
2004.04.30



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
sprzedaż towarów
wyłączenie gruntów
zapłata


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wydzielonego, samodzielnego lokalu użytkowego wraz z ułamkową częścią nieruchomości – działki, który będzie stanowił odrębny przedmiot własności będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


W odpowiedzi na pismo z dnia 1.03.2004 r. (z datą wpływu 3.03.2004 r., bez znaku, uzupełnione pismem z dnia 2.04.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 5.04.2004, znak 890/FR/IV/04), w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przez towar rozumie się m.in. budynki, budowle lub ich części będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Z treści ww. pisma jednostki wynika, iż przedmiotem sprzedaży dokonanej na rzecz kontrahenta będzie „wydzielony, samodzielny lokal użytkowy wraz z ułamkową częścią nieruchomości – działki, stanowiący odrębny przedmiot własności”. Zdaniem tut. organu podatkowego lokal ten będzie się mieścił w zaprezentowanej powyższej definicji towaru, co oznacza, iż spółka dokonując jego sprzedaży winna opodatkować ją podatkiem od towarów i usług zgodnie z ww. art. 2 ustawy.

Stwierdzić należy, iż w myśl art. 6 ust. 7b ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w przypadku sprzedaży lokali i budynków obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania, przy czym zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj