Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/31/2004
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/31/2004
Data
2004.06.18



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
stawki podatku
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Prowadzę firmę zajmującą się świadczeniem usług w transporcie międzynarodowym jako podwykonawca. Wykonuję usługi dla kontrahenta polskiego polegające na przewozie towarów dla odbiorców z Rosji i Ukrainy, którzy dokonują zakupu towarów w Polsce i nie są zaliczani do krajów czonkowskich UE. Jak powinienem wystawić fakturę dla zlecającego usługę, tj. spedytora krajowego ( mimo,że transport rozpoczyna się w Polsce, miejscem świadczenia usługi są kraje ww wymienione)?


W odpowiedzi na pismo z dnia 15.06.2004 r., data wpływu do US Łuków 16.06.2004 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami – ostatnia zmiana Dz. U. z 2004 r. Nr 91 poz. 868) informuje, iż zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt. 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535) stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt. 1 cyt. ustawy przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Jednocześnie nie jest usługą transportu międzynarodowego, przewóz osób lub towarów w przypadku, gdy miejsce wyjazdu (nadania) i miejsce przyjazdu (przeznaczenia) tych osób lub towarów znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu (art. 83 ust. 4).

Na podstawie § 7 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 94 poz. 970) obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Zgodnie z ww. przepisami w sytuacji gdy wykonuje Pan usługi transportowe polegające na przewozie towarów z terytorium Polski do Rosji i na Ukrainę, przy czym zlecającym powyższą usługę jest polski podmiot, tj. krajowy spedytor, winien Pan opodatkować świadczoną usługę obniżoną do wysokości 0% stawką podatku od towarów i usług. Stawka ta dotyczyłaby jednak tylko tej części transportu, która odbywałaby się na terytorium kraju zgodnie z cyt. § 7 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów. Pozostała część usługi transportu międzynarodowego towarów, tj. świadczona poza granicami kraju, nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj