Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.V/413/12/04
z 21 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.V/413/12/04
Data
2004.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
kredyt
odsetki
odsetki od kredytu
odsetki od pożyczki
pożyczka nieoprocentowana
rachunek oszczędnościowo-kredytowy
rachunki


Pytanie podatnika
Czy fakt nienaliczania odsetek od linii kredytowej w koncie osobistym jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 12.02.2004 r. skierowane do Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (data wpływu do tut. Urzędu 1.03.2004 r.), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Z posiadanych przez tut. Urząd materiałów, tj. regulaminu rachunków bankowych „Konto Osobiste w C.” i ulotki linii kredytowej C. ustalono, iż linia kredytowa w koncie osobistym jest formą kredytu odnawialnego w koncie osobistym, umożliwiającą realizację transakcji do wysokości przyznanego limitu kredytowego. Klient nie spłaca żadnych odsetek od użytej linii, jeśli korzysta z niej do 7 dni kalendarzowych w danym miesiącu kalendarzowym. Jeśli linia jest używana więcej niż 7 dni, to odsetki zostaną naliczone za każdy dzień jej używania. Z tego wynika, że proponowana panu linia kredytowa jest formą debetu w ramach konta osobistego mówiącą o sposobie naliczania odsetek od udzielonych w ramach tego konta kredytów i stanowi jeden z elementów oferty. Tym samym ewentualna korzyść wynikająca z nieoprocentowania zadłużenia na koncie osobistym nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego nie potwierdza pana stanowiska i stwierdza, że fakt nienaliczania odsetek od tej formy „kredytu” nie stanowi dla pana jako posiadacza konta osobistego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj