Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II/443/25/2004
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II/443/25/2004
Data
2004.05.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
ładowność
paliwo
samochód osobowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Jaką liczbę miejsc brać pod uwagę przy ustalaniu, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, jakim rodzajem pojazdu jest posiadany samochód i czy będzie przysługiwało mi prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa?


W odpowiedzi na pismo pani z dnia 7.05.2004 r. (z datą wpływu 11.05.2004 r.) oraz pismo z dnia 18.05.2004 r. (z datą wpływu 20.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), od 1.05.2004 r. podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ww. ustawy. W związku z powyższym w myśl ww. ustawy należy ustalić, czy dopuszczalna ładowność samochodu przekracza lub jest co najmniej równa ładowności określonej wg wzoru z art. 86 ust. 3, która jest uzależniona od liczby miejsc siedzących.

Z treści pisma, jak i załączonej kserokopii wyciągu ze świadectwa homologacji wynika, że posiada pani samochód ciężarowy marki „Renault” Megane Scenic o ładowności 640 kg o ilości miejsc 2 lub 5. Ponadto w piśmie z dnia 18.05.2004 r. (z datą wpływu 20.05.2004 r.) wyjaśnia pani, iż w samochodzie zainstalowano kratkę oddzielającą część osobową od towarowej za drugim rzędem siedzeń. Z opisanego przez panią stanu faktycznego wynika, że należy przyjąć, iż przedmiotowy samochód ma 5 miejsc siedzących, co po przeliczeniu wg wzoru z ustawy, tj.: 357 kg + 5 x 68 kg dało liczbę 694 kg. W związku z powyższym, ponieważ dopuszczalna ładowność samochodu określona w świadectwie homologacji (640 kg) jest mniejsza od wartości wynikającej z powyższego wzoru, nie ma pani prawa do odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa, w tym także oleju napędowego i gazu do przedmiotowego samochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj