Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
CD-415-34/04
z 1 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
CD-415-34/04
Data
2004.07.01



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
kasa chorych
niepełnosprawność
odliczenie od dochodu
refundacja
rehabilitacja niepełnosprawnych
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony na zakup peruki (na wniosek lekarza) może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatniczka jest jest rencistką i osiąga dochód z tytułu renty w wysokości 416,00 zł. W 2003 r., w związku z wystąpieniem łysienia trwałego spowodowanego leczeniem onkologicznym, podatniczka zakupiła - zgodnie z wnioskiem lekarza - perukę, co wynika z załączonej faktury. Wydatek częściowo został sfinansowany ze środków Kasy Chorych. Zdaniem podatniczki, poniesiony wydatek podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zgodnie z art.26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (j. t. Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, uprawnienie do odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne przysługuje podatnikom, którzy mają status osoby niepełnosprawnej, a także podatnikom, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

W świetle art. 26 ust. 1 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za osobę niepełnosprawną, której przysługują odliczenia od dochodu, uważa się wyłącznie osobę, która posiada:

1. orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, albo

2. decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3. orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r., albo

4. orzeczenie o niepełnosprawności osoby, ktora nie ukonczyła 16 roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Pełen katalog tytułów wydatków na cele rehabilitacji zawarty został w art. 26 ust.7a powołanej ustawy, zaś pkt 3 stanowi, iż odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Samo pojęcie rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pod pojęciem rehabilitacja należy rozumieć przywrócenie choremu aktywności poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie go do zmienionych warunków życia.

Jako, iż posiadanie peruki w opisanym stanie faktycznym z pewnością ma na celu przywrócenie podatniczce aktywności poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie do zmienionych warunków życia stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, tut. organ jest zdania, iż poniesiony wydatek na zakup peruki podlega odliczeniu w ramach omawianej ulgi rehablilitacyjnej.

Należy ponadto pamiętać, iż wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli:

* nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehablitacji osób niepełnosprawnych, PFRON, ze środków Kas Chorych lub Narodowego Funduszu Zdrowia,

* nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Podstawą do odliczenia przedmiotowego wydatku, zgodnie z art.26 ust.7c ustawy jest posiadanie dowodu poniesienia wydatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj