Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-29/BO/04
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29/BO/04
Data
2004.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT naliczony wynikający z faktur zakupu usług i towarów przeznaczonych na inwestycję , trwającą kilka miesięcy - podlega odliczeniu na bieżąco?.


Pismem z dnia 25 maja 2004r., uzupełnionym pismem z dnia 03 czerwca 2004r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny:
Podatnik świadczy hurtową dostawę materiałów budowlanych. W trakcie prowadzonej działalności realizuje inwestycję trwającą kilka miesięcy w związku z tym zwraca się z zapytaniem o określenie momentu odliczenia podatku naliczonego w trakcie realizacji inwestycji.Pytanie brzmi czy podatek VAT naliczony wynikający z faktur zakupu usług i towarów przeznaczonych na tę inwestycję podlega odliczeniu na bieżąco?

Stanowisko podatnika:
Podatnik stoi na stanowisku, iż podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług podlega odliczeniu na bieżąco, tj. w miesiącu otrzymania faktury.

    Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wyjaśnia:
  • zgodnie z treścią art. 86 ust.1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535), w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. Termin odliczenia podatku naliczonego reguluje przepis art.86 ust.10 pkt.1 cyt. ustawy z 11.III.04r., zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt.2-4 oraz art.11, 12,16i 18.W sytuacji gdy podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust.10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, stosownie do art.86 ust.11 powołanej ustawy z 11.III.04r.

Przepis art.86 ust.13 cyt. ustawy przewiduje również 5 letni termin do dokonania korekty rozliczenia w sytuacji, gdy podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w w/w terminach. Korektę dokonuje się za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym przypadał termin rozliczenia podatku za dany okres rozliczeniowy.

Biorąc pod uwagę, iż w świetle obowiązujących przepisów brak jest odrębnych regulacji dotyczących odliczenia podatku naliczonego przez okres realizacji inwestycji, zatem podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług przeznaczonych na budowę trwającą kilka miesięcy, podlega odliczeniu na bieżąco.

Tutejszy organ podatkowy informuje również, iż zmieniły się zasady odliczania kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami w stosunku do których nie przysługuje takie prawo, a podatnik nie ma możliwości bezpośredniego przypisania tej kwoty jednym lub drugim czynnościom.

W takim przypadku podatnik w ciągu całego roku podatkowego odlicza taką część kwoty podatku naliczonego, jaka wynika z udziału obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczeń, w obrocie ogółem, obliczonego za poprzedni rok podatkowy. Po zakończeniu roku, w którym przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, podatnik jest zobowiązany do dokonania korekty podatku odliczonego przy uwzględnieniu proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. W przypadku towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, korekty podatnik będzie dokonywał w ciągu 5 kolejnych lat, w przypadku nieruchomości 10 lat począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta o której wyżej mowa będzie dotyczyła jednej piątej, a w przypadku nieruchomości jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte zostały w art., 90, 91, 163 cyt. ustawy z 11 marca 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj