Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US15/POIII/440/20/AG/04
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US15/POIII/440/20/AG/04
Data
2004.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
maszyny rolnicze


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalnośc gospodarczą w zakresie importu i eksportu maszyn i urządzeń rolniczych oraz handlu tymi towarami. W większości powyższe towary pochodzą i krajów Unii.Jaką stawkę podatku VAT należy stosować na maszyny i urządzenia rolnicze używane,zakupione ze stawką 0% podatku VAT, po wejściu w życie nowych przepisów o podatku VAT ,czy podatek powinien być liczony od całej wartości towaru, czy tylko od marży. Jak wystawiać faktury, gdy otrzymana faktura od kontrahenta jest z podatkiem VAT naliczonym od marży, a nie od całej wartości towaru?


Odpowiedź:

Zgodnie z przepisami nowej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. na maszyny i urządzenia rolnicze należy stosować podstawową stawkę 22% podatku VAT-art.41 ust.1, gdyż w ustawie i w załączniku do ustawy nie zostały wymienione obniżone stawki ani zwolnienia na maszyny i urządzenia rolnicze, również Minister Finansów w wydanym dnia 27.IV.2004r. rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT nie obniżył stawki podatku VAT dla dostaw tych towarów.

Na maszyny i urządzenia rolnicze zakupione ze stawką 0% należy stosować stawkę podatku VATobowiązującą w momencie sprzedaży. Jeśli towar został nabyty wg stawki 0%, a w momencie jego wydania obowiązuje stawka 22%, to liczy się wyłącznie stawka obowiązująca, nigdy ta według której podatnik nabył towar.W momencie sprzedaży towaru nie są bowiem w ogóle istotne stawki VAT obowiązujące w momencie zakupu tego towaru.

W sytuacji, gdy podatnik dokonuje zakupu tych towarów jako towary używane, przepisy nowej ustawy wprowadziły możliwość opodatkowania ich marżą-art.120 ust.4. Marża stanowi różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Przepis ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od podmiotu nie będącego podatnikiem podatku VAT lub od podatnika VAT w sytuacji, gdy towary te podlegały zwolnieniu przedmiotowemu lub gdy podatnik był zwolniony od VAT lub też od podatnika VAT, który również korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej na opodatkowanie marży, a więc zawsze w przypadku, gdy towary w momencie nabycia nie były opodatkowane /lub była opodatkowana tylko marża/ - co wynika z brzmienia art.120 ust 10 cytowanej wyżej ustawy.

Jeżeli towary używane będą opodatkowane marżą, wówczas zgodnie z art.120,ust.19 ustawy w stosunku do tych towarów nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.W myśl art.120 ust.14 i 15, podatnik oprócz opodatkowania marży może stosowac też ogólne zasady opodatkowania, m.in. towarów używanych /w rozumieniu art.120 usta1 pkt 4 /, pod warunkiem prowadzenia ewidencji, zgodnie z art.109 ust.3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. Faktury dokumentujące czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art.120 ustawy, powinny zawierać dane określone w ust.1,pkt 1-5 i 12 paragrafu 12 oraz wyrazy "VAT marża" zgodnie z przepisami paragrafu 12, ust.8 rozporządzenia Ministra Fiansów z dnia 27.IV.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.W powyższych fakturach, gdy opodatkowaniu podlega marża, podatnik nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów-art.120,ust.16 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj