Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim
IPD/415-9/04/EC
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IPD/415-9/04/EC
Data
2004.05.07



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
służby mundurowe
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenie pieniężne


Pytanie podatnika
Opodatkowanie świadczeń pieniężnych uzyskiwanych przez funkcjonariuszy służby granicznej zwolnionych ze służby stałej lub przygotowaczej.Opodatkowanie równoważnika pieniężnego za remont lokalu otrzymanego przez emerytów i rencistów.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Nr Fin - 454 z dnia 20.01.2004r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 26.01.2004r.) Oddział Straży Granicznej w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązującego od dnia 01 stycznia 2004 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego uprzejmie informuje.

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w punkcie pierwszym pisma dotyczące opodatkowania świadczeń wypłacanych dla funkcjonariuszy zwalnianych ze służby stałej organ podatkowy informuje, że kwestia ta została uregulowana w art. 30 ust. 1 pkt. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2004r. zgodnie z którym, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymanych na podstawie odrębnych ustaw, przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby – w wysokości 20% należności.

Mając na uwadze powyższy przepis należy przyjąć, iż świadczenia pieniężne w wysokości uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobierane na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, wypłacane na podstawie art. 121 ustawy z dnia 12 października 1990r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 171, poz. 1399 ze zm.) funkcjonariuszom zwalnianym ze stałej służby podlegają opodatkowaniu w formie 20% ryczałtu. W związku z powyższym tut. organ podatkowy podziela w tej kwestii stanowisko Oddziału Straży Granicznej, wyrażone w zapytaniu.

Natomiast wypłacane funkcjonariuszom zwalnianym ze służby stałej świadczenia o których mowa w art. 118 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej m. in.: odprawy, ekwiwalenty pieniężne za urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby, stosownie do uregulowań zawartych w art. 9 ust. 1 i 1a, art. 12 ust. 1 oraz art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy traktować jako przychody ze stosunku służbowego, które opodatkowane są na zasadach ogólnych.Art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym stwierdza, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Natomiast art. 9 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy mówi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym opodatkować należy także nagrody uznaniowe i zapomogi wypłacane funkcjonariuszom służby stałej na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej.

Odpowiadając na zapytanie dotyczące opodatkowania świadczeń pieniężnych wypłacanych na podstawie art. 118 ust. 1 i art. 114 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej dla funkcjonariuszy zwalnianych ze służby przygotowawczej tut. organ podatkowy informuje, iż podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jako przychody ze stosunku służbowego, gdyż nie kwalifikują się do świadczeń zdefiniowanych przepisami art. 30 ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym. W związku z powyższym zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym - podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 28-30, art.30a -30d oraz art. 44 ust. 4, pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej.

Nawiązując do pytania dotyczącego opodatkowania równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego otrzymywanego przez emerytów i rencistów, tut. organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Oddziału Straży Granicznej zawartym w zapytaniu. Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej funkcjonariuszowi przysługuje równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Na podstawie delegacji zawartej w art. 95 ust. 2 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji określił, w drodze rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2002r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom Straży Granicznej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz szczegółowych warunków jego zwrotu, a także sposobu postępowania w przypadku wystąpienia zbiegu uprawnień do jego otrzymania (Dz. U. z 2002r. Nr 120, poz. 1028) warunki przyznawania i zwracania ww. równoważnika pieniężnego uwzględniając osoby uprawnione do jego otrzymania, wysokość równoważnika, wzory wymaganych dokumentów, podmioty właściwe do jego przyznania i wypłaty lub odmowy przyznania oraz sposobu postępowania w przypadku wystąpienia zbiegu uprawnień do jego otrzymania.

Stosownie do § 10 wyżej cyt. rozporządzenia emeryci i renciści otrzymują równoważnik za remont. Od dnia 01.01.2004r. w ustawie o podatku dochodowym ustawodawca zmienił treść art. 30 ust. 1 pkt 4, który aktualnie stanowi, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymywanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 – w wysokości 10% należności.

W nawiązaniu do pisma Oddziału Straży Granicznej z dnia 01.04.2004r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 06.04.2004r.) tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż w przypadku błędnie wypłaconych należności oraz błędnie pobranego podatku należy ponownie dokonać rozliczenia i prawidłowo skorygować informacje podatkowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj