Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/80/04
z 30 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/80/04
Data
2004.06.30



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Definicje pojęć


Słowa kluczowe
aport
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
przedsiębiorstwa
składnik majątkowy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
towar


Pytanie podatnika
Czy wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinno być zwolnione z VAT?


Działając w trybie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje niniejszym weryfikacji informacji z dnia 30.04.2004 r. (znak: US.VI/443-09/04), udzielonej jednostce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu:

Mając na względzie pojęcie „przedsiębiorstwa”, określone w przepisie art. 551 ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący nie tylko własność nieruchomości czy rzeczy ruchomych, ale również cały szereg praw wynikających z różnych stosunków prawnych, wierzytelności, koncesje, patenty, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty, należy podkreślić, że przedsiębiorstwo nie jest „towarem” w rozumieniu ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - art. 4 pkt 1, a zatem czynności, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo w rozumieniu powyżej przedstawionym (tj. wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa), nie są objęte zakresem przedmiotowym powołanej ustawy.

Przepis § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwalniający od VAT wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego, odnieść należy do wkładów niepieniężnych, których przedmiotem są „towary” w rozumieniu powołanej wyżej ustawy, a zatem konkretne składniki materialne (konkretne środki trwałe czy towary), wymienione w klasyfikacjach statystycznych (art. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

W kontekście postawionego przez podatnika pytania trudno jednoznacznie stwierdzić, czy określenie: „...całe przedsiębiorstwo (...) (majątek trwały i towary handlowe)...” oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., czy objęcie jedną czynnością „całego” przedsiębiorstwa jako jednego przedmiotu tej czynności stanowi jedynie uproszczenie myślowe i w istocie polega na objęciu jedną nazwą różnych czynności prawnych (wnoszenie aportem poszczególnych składników przedsiębiorstwa). W pierwszym z wymienionych przypadków należy stwierdzić, że nie podlega ustawie o VAT wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. W drugiej sytuacji należy udzielić odpowiedzi następującej: wniesienie aportem składników materialnych przedsiębiorstwa, stanowiących „towar” w rozumieniu ustawy o VAT jest od podatku od towarów i usług zwolnione, wniesienie aportem niematerialnych składników przedsiębiorstwa jest natomiast czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wyjaśnienia udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania informacji przez organ pierwszej instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj