Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423/13/04
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423/13/04
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty uzyskania przychodów
potrącenie (kompensata)
przychody należne


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć koszty poniesione w danym miesiącu w stosunku do przesuniętych w czasie przychodów z tyt. dostarczenia wody i odbioru ścieków w świetle art. 12 ust 3 d ustawy o PDOP?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) odpowiada na pismo z dnia 19 marca 2004 r. znak: FK-1/2004 w sprawie interpretacji przepisów w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:
Pytanie dotyczy rozliczenia kosztów poniesionych w danym miesiącu w stosunku do przesuniętych w czasie przychodów na podstawie art. 12 ust. 3 d.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 Nr 54 poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. doprecyzowano datę uzyskania przychodu przez podatników dostarczających energię, świadczących usługi telekomunikacyjne, radiokomunikacyjne, dostarczających wodę, odprowadzających ścieki, zajmujących się wywozem i unieszkodliwianiem odpadów. Datą uzyskania przychodu jest termin płatności wynikający z wystawionej faktury, a jeżeli termin ten nie został ustalony - ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Ponieważ odnośnie kosztów uzyskania przychodów nie wprowadzono żadnych zmian należy stósować art. 15 ust. 1 w/w ustawy, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania tych przychodów (....). Jest to ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodu według której dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. Natomiast art. 15 ust. 4 powołanej ustawy wskazuje w jaki sposób należy dokonywać potrącenia wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodu od tego przychodu. W myśl tego przepisu „koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku ich poniesienia."

Z przytoczonego przepisu, w powiązaniu z generalną zasadą zawartą w art. 7 ust. 1 i 2 w/w ustawy wynika jednoznacznie że aby było możliwe odliczenie kosztów, w pierwszej kolejności musi wystąpić przychód dla uzyskania którego koszty te zostały poniesione. Zatem jeżeli z faktury wynika termin uzyskania przychodu za wykonaną usługę np. za m-c styczeń w lutym to wydatki związane z uzyskaniem tego przychodu należy uwzględnić też w miesiącu lutym. W przypadku kosztów, których nie można bezpośrednio lub pośrednio wiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu z chwilą ich faktycznego poniesienia. Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawidłowy to stanowisko w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest błędne.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o obowiązujące aktualnie przepisy prawa podatkowego i znane na dzień dzisiejszy interpretacje Ministerstwa Finansów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj