Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PP1/443-2I/04
z 27 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443-2I/04
Data
2004.01.27



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
przeniesienie własności rzeczy
stawki podatku
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
- dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności sprzedaży nieruchomości.


Działając na podstawie przepisów art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 15 stycznia 2004 r. (data wpływu do US – 15 stycznia 2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, co następuje:

W skierowanym do organu podatkowego piśmie Pan wniósł o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności sprzedaży nieruchomości.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego sprawy wynika, że ze względu na brak możliwości obsługi zobowiązań finansowych na rzecz Urzędu Miasta w E. wynikającego z nabycia nieruchomości usytuowanej przy ulicy G., zobowiązał się Pan (w formie aktu notarialnego) do przeniesienia prawa własności nieruchomości na rzecz Gminy Miasta E.

Podatnik nadmienił również, że w momencie zakupu nieruchomości w roku 1998 skorzystał z odliczenia podatku VAT w wysokości 22%. W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem, czy w takim przypadku na fakturze sprzedaży z tytułu przeniesienia prawa własności na rzecz Gminy Miasta E. powinien naliczyć podatek VAT w wysokości 22%. Przedstawiając swoje stanowisko Podatnik podniósł, że w przedmiotowej sprawie wystawiona faktura VAT dokumentująca powyższą czynność powinna być zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 179 Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W art. 7 ust. 1 ww ustawy o VAT ustawodawca wymienił katalog czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. W punkcie 5 tego artykułu postanowiono, że zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Definicję towaru używanego zawiera art. 4 pkt 7 lit. a ustawy o VAT. Zgodnie z tą definicją przez towary używane rozumie się budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.



A zatem, aby czynność sprzedaży towaru używanego, w przedmiotowej sprawie budynku biurowo – usługowego, podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki :

  • upływ pięciu lat od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu budowlanego,
  • brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dotyczącej nabycia budynku biurowo – usługowego.

Z przedstawionego przez Pana Henryka W. stanu faktycznego wynika, że w momencie kupna budynku skorzystał z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dotyczącej nabycia w/w budynku, a zatem w przypadku sprzedaży przez Podatnika przedmiotowego budynku czynność ta nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT z uwagi na niespełnienie warunku przewidzianego w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT.

Przywołany przez Podatnika przepis art. 179 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) nie znajduje w przedmiotowej sprawie zastosowania. Paragraf 1 tego artykułu stanowi, że właściciel może wyzbyć się własności nieruchomości przez to, że jej się zrzeknie, przy czym zrzeczenie się wymaga formy aktu notarialnego. Nieruchomość, której właściciel się zrzekł, staje się własnością gminy, na obszarze której nieruchomość jest położona, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej (§ 2 in principio).

W rozpatrywanym stanie faktycznym mamy do czynienia z przeniesieniem własności nieruchomości w drodze umowy sprzedaży, a więc z czynnością, o której mowa w art. 2 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 15 stycznia 2004 r., zgodnie z którym w przedmiotowej sprawie wystawiona faktura VAT dokumentująca powyższą czynność powinna być zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 179 Kodeksu cywilnego, jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj