Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 443-137/2003
z 2 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-137/2003
Data
2004.01.02



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
obniżenie podatku należnego
podpis


Pytanie podatnika
Czy faktura VAT, w której pominięto informację dot: podpisu osoby uprawnionej do otrzymania faktury stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego?


W związku z pismem Strony w sprawie interpretacji przepisów o VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław- Fabryczna, zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia;
Dane, które powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura VAT, szczegółowo określają przepisy § 35 ust. 1 pkt 1 – 13 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 26 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).
Zgodnie z tymi przepisami, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

    - imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
    - numery identyfikacji podatkowej (NIP) lub numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy,
    - datę dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia faktury,
    - nazwę „ Faktura VAT”,
    - nazwę towaru lub usługi,
    - jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
    - cenę jednostkową towaru lub usług bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
    - wartość sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez kwot podatku (wartość sprzedaży netto),
    - stawkę lub stawki podatku,
    - sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku,
    - kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych,
    - wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku,
    - kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie,
    - czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Stosownie do uregulowania zawartego w § 35 ust. 8 ww. rozporządzenia Min. Fin. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zamieszczenie w fakturze danych dotyczących nabywcy, o których mowa w ust. 1 pkt 13, nie jest wymagane, jeżeli nabywca złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, w którym upoważni go do wystawiania faktur bez podpisu osoby uprawnionej do otrzymania faktury.
W świetle ww. uregulowań w przypadku, gdy Strona przedłożyła kontrahentowi upoważnienie do wystawienia faktur bez podpisu osoby uprawnionej do jej otrzymania, brak ww. elementu na fakturze VAT nie jest uchybieniem, pozbawiającym Stronę prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury VAT.
Wyjaśnia się, iż ustawodawca w § 48 ust. 4 ww. rozporządzenia wymienił przypadki, które powodują, iż otrzymana faktura VAT nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu podatku naliczonego.
Ponadto przypomina się, iż Faktura VAT to dokument, który powinien być sporządzony ze szczególną starannością, tj. w sposób nie budzący zastrzeżeń w stosunku do danych w nim zawartych, w tym w szczególności w stosunku do informacji umożliwiających identyfikację sprzedawcy i nabywcy. Dlatego też zamieszczenie na fakturze dodatkowej informacji w miejscu przeznaczonym na podpis osoby uprawnionej do otrzymania faktury, iż złożono sprzedawcy pisemne oświadczenie do wystawiania faktur bez podpisu osoby uprawnionej do jej otrzymania wyjaśnia, iż dokonano uchybienia formalnego poprzez nie wpisanie o stosownym oświadczeniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj