Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PD I 415-2/04
z 11 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415-2/04
Data
2004.02.11



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek podatkowy
wynajem


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działanośc gospodarczą i opłaca zryczałtowany podatek dochodowy o dprzychodów ewidencjonowanych. Ponadto jest Pan właścicielem lokalu użytkowego zakupionego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej i w lokalu tym znajduje się siedziba firmy.
W biezącym raku chce Pan wynająć powyższy lokal i przychody z tego tytułu opodatkować również na zasadach zryczałtowanego podatku dochodoego wg stawki 8.5%, za usługę najmu chce Pan wystawiać fakturę VAT i wpisywać ją w rejestrze sprzedaży VAT.


Zdaniem tutejszego organu podatkowego, prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i jednocześnie uzyskując przychody z najmu składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością (lokal użytkowy), tzn. został przez Pana wpisany do wykazu środków trwałych, może Pan przychód z najmu rozliczać w formie ryczałtu w/g stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), w związku z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.). Zatem ryczałt w wysokości 8,5% przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt w wysokości 20% przychodów nie będzie miał zastosowania w Pana przypadku.
Wynajmując przedmiotowy lokal, nie traci Pan prawa do opodatkowania podatkiem dochodowym w formie ryczałtu i nie ma Pan obowiązku składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.Świadczenie usług najmu podlega opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Obowiązek dokumentowania sprzedaży fakturami VAT wynika z art. 32 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać faktury stwierdzające w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Świadczenie w kraju usług najmu jest objęte szczególnym obowiązkiem podatkowym i zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności. W takim przypadku termin do wystawienia faktury VAT został uregulowany w § 40 ust. 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Przepis ten stanowi, że w przypadkach określonych w art. 6 ust. 7b ust. 8b pkt 1-4, 7,9 i 11-13 ustawy, a także w przypadku umowy komisu fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.
Z kolei obowiązek umieszczania faktur dokumentujących najem w rejestrze sprzedaży VAT wynika z art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, który stanowi, iż podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 i art. 14 ust. 1, 5 i 6, są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej: kwoty określone w art. 20, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj