Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/423-34/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/423-34/04
Data
2004.06.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obiekty socjalne
ośrodki wypoczynkowe
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo posiada ośrodek wypoczynkowy, będący zakładowym obiektem socjalnym. Czy wydatki poniesione na utrzymanie ośrodka wypoczynkowego, sfinansowane ze środków obrotowych będą kosztem uzyskania przychodów ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 21.05.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy: Przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą posiada ośrodek wypoczynkowy będący zakładowym obiektem socjalnym.
Do 30 kwietnia 2004 r. koszty utrzymania ośrodka (energii elektrycznej, gazu, utrzymania czystości, remontów, dozoru itp.) finansowane były z Funduszu Socjalnego i nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 55 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przedsiębiorstwo planuje zrezygnować z pokrywania kosztów utrzymania ośrodka z Funduszu Socjalnego i finansować ze środków obrotowych.

Pytanie brzmi: czy wydatki poniesione na utrzymanie ośrodka wypoczynkowego, sfinansowane ze środków obrotowych będą kosztem uzyskania przychodów ?

Zakładowe obiekty socjalne są uznane za obiekty zakładu pracy i finansowane są ze środków ogólnych zakładu. Zgodnie z przepisem zawartym w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 04 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego Funduszu, przeznaczonego na dofinansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z tego Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. Dofinansowanie oznacza, że zakład pracy może dofinansować koszty utrzymania zakładowych obiektów socjalnych, a nie finansować je w całości ze środków tego Funduszu. W związku z tym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, koszty utrzymania zakładowych obiektów socjalnych w części nie pokrytej ze środków ZFŚS są kosztem uzyskania przychodów.

Powyższe jest zgodne z przepisem zawartym w art. 16 ust. 1 pkt 55 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów utrzymania zakładowych obiektów socjalnych w części pokrytej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Odpowiedzi na zapytanie udzielono wg stanu prawnego na dzień 21.06.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj