Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0114/04
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0114/04
Data
2004.03.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy przychody osiągane z prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej mogą być w roku 2004 opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


Działalność prowadzona przez Podatnika została zakwalifikowana przez Wojewódzki Urząd Statystyczny – wg Polskiej Klasyfikacji Działalności do klasy 7450B - jako działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy.

Podatnik wykonuje usługi w zakresie transportu samochodem powierzonym na rzecz kilku podmiotów gospodarczych. Działalność ta odpowiada – zdaniem Podatnika – działalności, o której mowa w klasie 6321Z PKD – pozostała działalność wspomagająca transport lądowy.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy zaliczanych do grupy 7450B PKD odpowiada – według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. nr 42, poz. 264 ze zm.) – działalności z grupy 74.5 PKWiU opisanej jako usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Wśród usług wymienionych w tym załączniku, których świadczenie wyłączało podatników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ustawodawca wymienił również usługi zaliczane do grupy 74.5. A zatem osiąganie przez Podatnika przychodów z tytułu świadczenia tych usług wyłączałoby Podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jednakże Urząd Statystyczny nadaje numer identyfikacyjny na podstawie wniosku Przedsiębiorcy, w którym zawarta jest informacja dotycząca zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej, wskazana przez samego Przedsiębiorcę.

Urząd Statystyczny nie sprawdza wiarygodności złożonego oświadczenia, ani też go nie weryfikuje, jednakże – jak wskazano to w Zasadach Metodycznych PKWiU - podstawowym przeznaczeniem PKWiU jest zapewnienie jednolitego grupowania produktów w celu jednolitej agregacji danych źródłowych dla potrzeb statystyki, co wymaga uwzględnienia jej w ewidencji podstawowej jednostek gospodarczych (pkt 7.1, zdanie 1). Przy ustalaniu właściwego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określony produkt, należy kierować się zasadami budowy i logiki struktury samego PKWiU. W żadnym wypadku, o takim lub innym zaliczaniu produktu nie mogą decydować przesłanki sprzeczne z zasadami PKWiU. Szczególnie niedopuszczalne jest kierowanie się korzyściami materialnymi, względnie innymi przywilejami wynikającymi z takiego lub innego zaklasyfikowania produktu (pkt 7.2, zdanie 1 i 2).

Natomiast w punkcie 5.3.2 Zasad Metodycznych PKWiU wskazano, iż każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej”.

W świetle powyższego nadany przez Urząd Statystyczny numer nie stwarza dla organów podatkowych domniemania, iż prowadzona przez podatnika działalność jest z nim zgodna.

Jak wynika z wyjaśnień Podatnika wykonuje On usługi w zakresie transportu samochodem powierzonym na rzecz kilku podmiotów gospodarczych. A zatem świadczonych przez Podatnika usług nie można obecnie kwalifikować jako działalność jednoosobowego podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu.

Tak więc o tym, czy przychody osiągane przez Podatnika mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych decyduje nie numer PKD nadany przez WUS, ale faktyczna działalność wykonywana przez Podatnika.

Ponieważ wśród wykazu usług, których świadczenie wyłącza podatników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (załącznik nr 2 do ustawy z 20.11.1998r.) nie wymieniono działalność jednoosobowego podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie transportu samochodem powierzonym na rzecz kilku podmiotów gospodarczych, to przychody z tej działalności usługowej mogą w roku 2004 podlegać - w myśl postanowień art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z 20.11.1998r. - ryczałtem wg stawki 8,5%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj