Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-153/04/WK
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-153/04/WK
Data
2004.05.28



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty uzyskania przychodów
potrącenie (kompensata)
przychody należne


Pytanie podatnika
Jak należy określić datę powstania przychodu z tyt. świadczenia usług opieki informatycznej obejmujących okres dwóch lat w świetle art. 12 ust. 3 a?


W nawiązaniu do odpowiedzi Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 19.04.2004 r. Nr PD-II/423/26/04 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14 b § 2 w/w ustawy przedstawia swoje stanowisko w sprawie:

Podatnik pismem z dnia 03.03.2004 r. zwrócił się z prośbą o interpretację przepisów w sprawie określenia daty powstania przychodu z tytułu świadczenia usług opieki informatycznej w świetle art. 12 ust. 3 a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Jak wynika z treści powyższego pisma Spółka podpisała umowę na świadczenie usług opieki informatycznej na okres dwóch lat tj. od 01.01.2004 r. do 31.12.2005 r. W umowie określono, że faktura za w/w usługi zostanie wystawiona w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia świadczenia usług z terminem płatności określonym na 14 dni. Spółka zgodnie z postanowieniami umowy w miesiącu styczniu 2004 r. wystawiła fakturę dotyczącą całego okresu świadczenia usług opieki informatycznej, a kontrahent dokonał zapłaty kwoty wynikającej z faktury w miesiącu lutym 2004 r.

W związku z powyższym stwierdza się co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 3 a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3 c i 3 d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub,
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub,
3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Co oznacza, że Podatnik winien wynagrodzenie z tytułu usług opieki informatycznej wykazać jako przychód wraz z powstaniem należności o zapłatę tego wynagrodzenia tj. w dniu wystawienia faktury czyli w miesiącu styczniu 2004 r. W związku z powyższym stanowisko Spółki, iż „należy zaliczać do przychodów podatkowych poszczególnych miesięcy obejmujących okres świadczenia usług 1/24 kwoty wynikającej z wystawionej faktury” nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj