Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
II-2/443-54/04
z 19 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/443-54/04
Data
2004.06.19



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obowiązki wystwiającego fakturę


Słowa kluczowe
darowizna
korekta faktury
towar
towar wybrakowany


Pytanie podatnika
Za jaki okres można dokonać korekty faktury wystawionej na darowiznę towaru ?


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie udzielonej Spółce z o.o., przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świebodzinie pismem z dnia 13 maja 2004 r. Nr PP/44/KO/390/2004.

Ww. informacja dotyczyła stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania korekt faktur wewnętrznych.

W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze stwierdza, co następuje. Z treści pisma Spółki wynika, iż prowadzona jest działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży wyrobów cukierniczych oraz pieczywa. W zeszłym roku Spółka dokonała darowizny na rzecz Domu Pomocy Społecznej, PCK czy też Domu Dziecka, a przedmiotem tej czynności było nie sprzedane pieczywo. Na powyższe czynności Spółka wystawiła faktury wewnętrzne, biorąc za podstawę opodatkowania normalno-rynkową cenę, nie uwzględniając, iż towar przekazywany do ww. instytucji był prawie bezwartościowy, bo nie nadawał się do sprzedaży. Zdaniem Spółki, tego rodzaju czynność (darowizna) powinna zostać opodatkowana z uwzględnieniem faktycznej wartości rynkowej towaru w momencie jego przekazania, a nie przy uwzględnieniu normalnych cen rynkowych. Zdaniem Spółki, cena na ten towar winna być o 2/3 niższa, niż pierwotnie.

Z pytania Spółki wynika, że darowizny miały miejsce w ubiegłym roku tj. 2003 r., tym samym do określenia podstawy opodatkowania mają zastosowanie przepisy art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 3 cyt. ustawy, podstawa opodatkowania czynności określonych w art. 2 ust. 3 (m.in. darowizny towarów) jest wartość towarów lub usług obliczona według cen sprzedaży stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy – według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia przekazania, zamiany lub darowizny zmniejszona o kwotę należnego podatku.

W ww. pytaniu Spółka wskazała, że posiada odbiorcę na pieczywo ze zwrotów, który kupuje ten towar po jednej trzeciej pierwotnej wartości. Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdza się, że w omawianej przez Spółkę z o.o. sytuacji można wystawić korektę faktury wewnętrznej na obniżenie ceny towaru. Faktura ta winna zawierać numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte w fakturze , której dotyczy faktura korygująca, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

W związku z tym, iż ustawodawca nie wyznaczył w przepisach o podatku od towarów i usług terminu na dokonanie korekty faktury, należy przyjąć terminy prawa materialnego zapisane w Dziale III ustawy z dnia 29.08.1997 r. ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj