Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/I/443-49/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/I/443-49/04
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
remonty
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawką podatku VAT należy opodatkować przeprowadzenie remontu budynku domu pomocy społecznej, zaklasyfikowanym wg PKOB do grupowania 113?


Odpowiadając na pismo z dnia 26.05.2004 r. (data wpływu do US 27.05.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 07.06.2004 r. (data wpływu do US 08.06.2004 r.), w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, stosownie do art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Jednostka zleci przeprowadzenie remontu w budynku domu pomocy społecznej, zaklasyfikowanym wg PKOB do grupowania 113.

Zdaniem Jednostki przeprowadzenie remontu w ww. budynku jako czynność wymieniona w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu wg 7% stawki.
Jednostka ma jednak wątpliwości czy dla ww. czynności jest to stawka właściwa.

Na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stawkę podatku 7% stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów.
Jednakże cyt. wyżej przepis, zgodnie z art. 176 pkt 4 ww. ustawy, będzie stosowany dopiero od dnia 1 stycznia 2008 r.

Zatem w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% m.in. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 ust. 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z tym, iż budynek domu pomocy społecznej nie został dla celów podatku od towarów i usług zaliczony do obiektów budownictwa mieszkaniowego, remont tego budynku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj