Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
I/415/18/04/IK
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/18/04/IK
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
wycofanie wkładu
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, na skutek rezygancji z członkowstwa, należy doliczyć do podatku dochodowego należnego za rok, w którym zaistniały te okolicznosci, kwoty odliczone z tytułu wniesionego wkładu w poprzednich latach podatkowych.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 04.05.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 05.05.2004 r.) uzupełnione w dniu 25.05.2004 r. sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od (dochodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m. in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, to do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509) stwierdza, że przepis art. 27a ust. 13 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie również do wymienionych w nim zdarzeń (wycofanie ze spółdzielni wniesionego wkładu mieszkaniowego lub budowlanego) powstałych po dniu 1.01.2002 r.

Zgodnie z postanowieniem art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowaną według wartości rynkowej lokalu

W związku z powyższym, spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do sporządzenia, w myśl przepisów art. 7 w/w ustawy z dnia 21.11.2001 r., za rok kalendarzowy, w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru, imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 01.01.1992 r., chyba, że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku. W terminie do dnia 28 lutego roku następującego po roku podatkowym spółdzielnie przekazują jeden egzemplarz informacji osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

W myśl powyższego przepisu w informacji PIT-14 spółdzielnia zobowiązana jest wykazać kwotę wniesionego wkładu wycofanego następnie ze spółdzielni mieszkaniowej.Za kwotę wycofanego wkładu uważa się nie tylko faktycznie wypłaconą kwotę wkładu ze spółdzielni ale również kwotę przeznaczoną na pokrycie zobowiązań wobec Spółdzielni (np. zadłużenia z tytułu czynszu).

Ze stanu faktycznego opisanego we wnioski oraz z pisma spółdzielni mieszkaniowej wynika, że w 2003 r. została Pani skreślona z rejestru członków, w związku z powyższym zgodnie z art. 11 ust. 1 w/w ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Spółdzielnia mieszkaniowa dokonała zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego w wys. 19 136,44 zł, z czego zwrócono na rachunek bankowy 19 039,26 zł, zaś pozostała kwota została zaliczona na poczet zobowiązań finansowych wobec spółdzielni. Powyższe potwierdza złożona w dniu 7.06.2004 r. informacja PIT-14 o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego.

W świetle wyżej opisanego stanu prawnego, ma Pani obowiązek doliczyć do podatku 2003 r. wycofany ze spółdzielni wkład mieszkaniowy odliczony uprzednio od podatku dochodowego za 2000 r. A zatem, stanowisko Pani przedstawione we wniosku jest niewłaściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj