Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie
IS.IX/1-0050/104/03
z 15 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX/1-0050/104/03
Data
2004.06.15



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
pożyczka
pożyczka nieoprocentowana
świadczenie nieodpłatne
umorzenie


Pytanie podatnika
dotyczy wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu udzielonej spółce nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle informacji w odpowiedzi na zapytanie wspólników spółki cywilnej „E.” z dnia 17.11.2003 r. w sprawie zaliczenia do przychodu spółki wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu udzielonej spółce nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy:

Z pisma spółki wynika, że na podstawie umowy zawartej ze starostą udzielona została spółce nieoprocentowana pożyczka. Podstawą udzielenia tej pożyczki było rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10.12.1998 r. w sprawie programów specjalnych przeciwdziałania bezrobociu. Z zawartej umowy wynika, że przedmiotowa pożyczka jest nieoprocentowana przy spełnieniu przez pożyczkobiorcę określonych w umowie warunków.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przepis art. 14 ust. 2 pkt 6 ww. ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Analizując powyżej cytowane przepisy, zauważyć należy, że ustawodawca nie wyłączył z kwalifikowania do nieodpłatnych świadczeń przychodów z tytułu otrzymywania nieoprocentowanych pożyczek. Podkreślenia jednak wymaga fakt, że sama pożyczka udzielona z Funduszu Pracy, która zostaje umorzona nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Zakładając zatem racjonalność ustawodawcy stwierdzić należy, że skoro nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej umorzona pożyczka z Funduszu Pracy, to tym bardziej nie można uznać, że w przedmiotowej sprawie udzielenie nieoprocentowanej pożyczki ze środków Funduszu Pracy będzie nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, stanowisko wspólników, iż nieoprocentowana pożyczka udzielona na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie programów specjalnych przeciwdziałania bezrobociu nie stanowi nieodpłatnego świadczenia jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj