Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-48/IK-C/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-48/IK-C/04
Data
2004.06.21



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dofinansowanie
moment powstania obowiązku podatkowego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
wynagrodzenia
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy otrzymane z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na podstawie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Odpowiadając na zapytanie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „S.” z dnia 18.05.2004 r. (które wpłynęło dnia 21.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), w przedmiocie opodatkowania otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia.

Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

  • czy otrzymane z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na podstawie art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),
  • czy w sytuacji, gdy kwota miesięcznego dofinansowania przekracza kwotę miesięcznego wynagrodzenia osiąganego przez pracownika niepełnosprawnego i pracodawca przekazuje nadwyżkę na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, to ta różnica, podlega również opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy, czy w chwili wysłania wniosku i potwierdzenia salda przez PFRON, czy w terminie otrzymania kwoty na rachunek bankowy Spółki.

Przepis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zdaniu czwartym stanowi, że obrotem dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z przepisu art. 90 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wynika, że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Wobec powyższego nie ma tu zastosowania przepis art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, który miałby zastosowanie do dotacji, określonych w art. 29 ust. 1.

Z przepisu art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wynika, że obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika, a w przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu tych dotacji, obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

W świetle powyższych uregulowań tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Spółki, że kwoty otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych zarówno w części nie przekraczającej wynagrodzenia osiąganego przez pracownika niepełnosprawnego jak i w części przekraczającej to wynagrodzenie nie jest związane z dostawą lub świadczeniem usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj