Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-49/RD/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-49/RD/04
Data
2004.06.21



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
energia elektryczna
korekta faktury
miesiąc odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
stawki podatku
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka w związku z nowymi przepisami podatkowymi zapytuje o tryb postępowania z fakturami dotyczącymi zaszłości sprzed 1 maja 2004 r., otrzymanymi po tej dacie.


Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 20.05.2004 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 21.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w przedmiocie stosowania przepisów, obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535), Naczelnik Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, wyjaśnia co następuje:

Spółka w związku z nowymi przepisami podatkowymi zapytuje o tryb postępowania z fakturami dotyczącymi zaszłości sprzed 1 maja 2004 r., otrzymanymi po tej dacie, a mianowicie:

1. Czy podatnik ma prawo dokonać odliczeń podatku naliczonego w rozliczeniu zam-c maj, z faktur VAT wystawionych przed 30 kwietnia 2004 r., ale otrzymanychpo 1 maja br. i wprowadzonych do ewidencji w m-cu maju 2004 r.?

2. Czy podatnik ma prawo dokonać odliczeń podatku VAT naliczonego w rozliczeniu za m-c maj br. z faktur dokumentujących zakup energii, a także pozostałych faktur za media oraz za usługi przewozowe:

  1. wystawionych w m-cu kwietniu 2004 r. z terminem płatności w m-cu maju 2004 r. (otrzymane przez Spółkę w m-cu maju),
  2. wystawionych po 1 maja 2004 r., a dotyczące dostaw kwietniowych.

3. Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku wystawienia w miesiącu maju 2004 r. faktur korygujących sprzedaż z poprzednich okresów, dla której przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. przewidują wyższą stawkę niż przepisy poprzedniej ustawy z dnia 8.01.1993 r., obowiązującej do dnia 30.04.2004 r.?

4. Czy podatnik ma prawo uwzględnić w deklaracji VAT-7 za m-c maj 2004 r. faktury korygujące „in minus” sprzedaż materiałów budowlanych, wystawione w m-cu kwietniu 2004 r. ze stawką VAT 7%, ale nie rozliczone w m-cu kwietniu, ponieważ ww. faktury korygujące po potwierdzeniu przez nabywcę Spółka otrzymała dopiero w m-cu maju 2004 r.

Zdaniem Spółki podatnik ma prawo dokonać odliczeń podatku naliczonego w rozliczeniu za m-c maj 2004 r. z faktur wystawionych przed 30 kwietnia 2004 r.,a otrzymanych po 1 maja 2004 r., jak również ma prawo dokonać odliczeń z faktur za media oraz z faktur za usługi przewozowe. Ponadto zdaniem Spółki faktury korygujące wystawione po 1 maja 2004 r., a dotyczące sprzedaży materiałów budowlanych według stawki 7%, dokonanej do 30 kwietnia br., należy wystawiać z zachowaniem tej samej stawki. Spółka uważa też, że może wykazać w deklaracji VAT-7 za m-c maj 2004 r. korekty sprzedaży opodatkowanej stawką 7% z uwagi na to, iż nie miała prawa ich wykazać i rozliczyć przed uzyskaniem potwierdzenia nabywcy (czyli w deklaracji za m-c kwiecień).

Rozpatrując poruszone w piśmie kwestie stwierdzić należy, że ustawodawca nie uwzględnił w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przepisów regulujących rozliczenie transakcji w okresie na przełomie m-ca kwietnia i maja 2004 r. tj. po ustaniu bytu prawnego ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. i rozpoczęcia bytu ustawy z 11 marca 2004 r., która weszła w życie z dniem 01.05.2004 r. Przepisy przejściowe, a szczególnie art. 162 zawierają normę postępowania tylko w ściśle określonych w tym przepisie sytuacjach. Brzmienie przepisu przejściowego może wskazywać, że jeżeli ustawodawca wprowadził zasadę kontynuacji ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. tylko w niektórych przypadkach, to w pozostałych nie ma ona zastosowania.

Taka wykładnia prowadziłaby jednak do stwierdzenia, że podatnik nie ma w ogóle możliwości odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przed 01 maja 2004 r., co naruszałoby zasadę praw nabytych.

W związku z tym w stosunku do faktur wystawionych w kwietniu 2004 r., ale otrzymanych przez podatnika w maju br., należy stosować przepisy nowej ustawy o podatku VAT dotyczące prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Słuszne jest również stanowisko Spółki dotyczące zasad wystawiania i rozliczania faktur korygujących. Stąd w wystawianych fakturach korygujących należy zastosować stawkę podatkową jaka obowiązywała w dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy wynikający z pierwotnej faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj