Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I-1/415-9/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415-9/04
Data
2004.06.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
agent
agent ubezpieczeniowy
księga przychodów i rozchodów
moment powstania przychodów
prowizje


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie ubezieczeń. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Proszę o informację w zakresie zgodności stosowanego rozwiązania z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli w ciągu roku uwzględniam przychody przesłane przez fundusz ubezpieczeniowy w miesiącu otrzymania informacji, a w przychodach miesiąca grudnia uwzględniam przychody przesłane w grudniu i w styczniu dotyczące roku ubiegłego?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony stan faktyczny w piśmie z dnia 26.05.2004r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty udziela odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Dla osób wykonujących działalność usługową, przychodem należnym jest wartość usługi po jej wykonaniu niezależnie od terminu zapłaty za tę usługę. Skoro zatem zostały one wykonane, jak wynika z opisanego stanu faktycznego, w grudniu - to bez względu na to kiedy wystawiono fakturę (rachunek) – przychód należny z tego tytułu winien być ujęty w księgach w miesiącu grudniu.

Natomiast art. 14 ust. 1c powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, konkretyzuje moment powstania przychodu, wskazując, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, wykonano usługę, lub otrzymano zapłatę.

Rasumując, dla celów podatku dochodowego otrzymane przychody w ciągu roku podatkowego ewidencjonuje Pan w miesiącu otrzymania informacji o ich wysokości. W przychodach miesiąca grudnia uwzględnia Pan przychody o wysokości których uzyskał Pan informację w grudniu i w styczniu roku następnego, a dotyczące usług wykonanych w grudniu. Oznacza to, iż postępowanie Pana w zakresie ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest zgodne z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiada rozwiązaniom zawartym w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj