Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.Ia-1/10-OP/2004
z 27 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.Ia-1/10-OP/2004
Data
2004.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
najem


Pytanie podatnika
Czy można prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali pod działalność?


Pan Jerzy R. dnia 29.03.2004 r. złożył pismo z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest właścicielem nieruchomości, które na podstawie długoterminowych umów wynajmuje podmiotom gospodarczym. Obecnie podatnik zamierza podjąć działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali pod działalność gospodarczą. W chwili rozpoczęcia ww. działalności podatnik zamierza budynki wnieść do przedsiębiorstwa jako środki trwałe związane z tą działalnością. W świetle przedstawionych faktów postawiono pytanie: czy można prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali pod działalność.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że w art. 10 ust. 1 pkt 1 - 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ustawodawca zawarł przepisy ustalające poszczególne rodzaje źródeł przychodów. W przytoczonym powyżej art. 10 ust. 1 ustawy wyróżnia się między innymi jako źródła przychodów:

  • w pukcie 3 - pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • w punkcie 6 – najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, podzierzawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Najem nie stanowi jednak odrębnego źródła przychodów w przypadku, gdy prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej. Artykuł 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa definicję pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowiąc, iż ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4 - 9. Powyższa definicja działalności gospodarczej jest definicją samodzielną, określoną na pożytek podatku dochodowego od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę powyższe podatnik ma prawo rozliczać wynajem lokali użytkowych w ramach działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj