Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0740/03
z 21 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0740/03
Data
2004.01.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność pozarolnicza
działalność rolnicza
opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
1.Czy przychody z planowanej działalności agroturystycznej, polegającej na udostępnianiu turystom zwiedzania hodowli różnego rodzaju ptactwa i zwierząt oraz udostępniania im możliwości wędkowania podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?2.Jeżeli podlegać będą opodatkowaniu, to czy mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej lub w formie ryczałtu ewidencjonowanego i według jakich stawek ?


Podatnik jest właścicielem 20 ha gospodarstwa rolnego. Z uwagi na kiepską klasę gleby ( V i VI klasa) zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność o usługi agroturystyczne, poprzez odpłatne udostępnienie zwiedzającym do oglądania hodowanych (w rozmiarach nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej) zwierząt i ptactwa różnego rodzaju, jako tzw. małe ZOO oraz odpłatne udostępnienie zarybionych cieków wodnych wędkarzom. Oprócz działalności rolniczej i planowanej działalności w zakresie agroturystyki Podatnik ten jest zarejestrowanym przedsiębiorcą, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług komunalnych, opodatkowaną na zasadach ogólnych.


Stan prawny : ---------------------


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 i art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Jednocześnie w art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy ustawodawca wyłączył z opodatkowania przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

    Działalnością rolniczą zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 tej ustawy jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt- licząc od dnia nabycia.

Pozarolniczą działalnością gospodarczą, zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 5a pkt 6 ustawy z 26.07.1991 r. do definicji zawartej w art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej - jest każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9a ust. 2 ustawy z 26.07.1991 r. podatnicy osiągający przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (działalność gospodarczą), są opodatkowani na zasadach określonych w ustawie, chyba że we właściwym urzędzie skarbowym złożą w formie pisemnej wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z przedstawionego stanu faktycznego i odpowiadającemu mu stanu prawnego wynika, że skoro planowana przez Podatnika działalność agroturystyczna nie mieści się w pojęciu działalności rolniczej - to należy przyjąć, że będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i jako pozarolnicza działalność gospodarcza podlegać będzie zgodnie z jej art. 9a opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, chyba że Podatnik wybierze opodatkowanie na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jednak z uwagi na fakt, iż Podatnik już prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych – podjęcie działalności w zakresie agroturystyki stanowić będzie rozszerzenie dotychczas prowadzonej działalności i do końca roku podatkowego podlegać będzie opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z 26.07.1991 r. Nadmienić należy w tym miejscu, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy z 26.07.1991 r. wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa. Dopiero od początku nowego roku podatkowego, po spełnieniu przesłanek wymienionych w art. 6 ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) Podatnik może wybrać formę opodatkowania na podstawie jej przepisów – bądź to w formie ryczałtu ewidencjonowanego, albo w formie karty podatkowej.

Planowana przez Podatnika działalność agroturystyczna w zakresie udostępniania do zwiedzania hodowli ptactwa i zwierząt, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) należy do grupowania PKWiU 92.53.11-00.00 „Usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi”, zaś udostępnianie zarybionych ścieków wodnych wędkarzom do grupowania PKWiU 92.72.12-00.00 „Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Zatem jeżeli Podatnik wybrałby opodatkowanie na podstawie przepisów ustawy z 20.11.1998 r. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to zgodnie z art. 12 pkt 3 lit. g) oraz załącznikiem Nr 2 do tej ustawy - usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi podlegają opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 8,5 %, natomiast usługi rekreacyjne pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane ryczałtem w wysokości 17 % zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową określoną w załączniku Nr 3 i w zakresie wymienionym w załączniku Nr 4 do ustawy. Ponieważ w załączniku Nr 3 nie wymieniono tego rodzaju usług, które zamierza świadczyć Podatnik – opodatkowanie prowadzonej przez niego działalności w formie karty podatkowej nie jest możliwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj