Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US I/415/13/04
z 28 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US I/415/13/04
Data
2004.04.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży

Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania --> Grupy podatkowe


Słowa kluczowe
darowizna
potrzeby osobiste (własne)
powstanie obowiązku podatkowego
przekazanie
składnik majątkowy
środek trwały


Pytanie podatnika
1. W zakresie podatku dochodowego - czy wystawiona faktura wewnętrzna na przekazanie środka trwałego na własne cele spowoduje skutki w podatku dochodowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?
2. W zakresie podatku VAT - czy faktura wewnętrzna powinna być zaewidencjonowana w rejestrze sprzedaży?
3. W zakresie podatku od spadków i darowizn - czy powstanie zobowiązanie od przekazanej darowizny?


Pismem z dnia 12.03.2004 r. zwrócił się pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z zapytaniem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, które zostało uzupełnione pismem z dnia 2.04.2004 r. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą, jest podatnikiem podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej w roku 1997 nabył samochód ciężarowy, który został wprowadzony na ewidencje środka trwałego i amortyzowany (samochód został w całości zamortyzowany). Przy zakupie podatek VAT naliczony nie został odliczony od należnego. Przedmiotowy samochód podatnik zamierza wycofać z majątku firmy przekazać na potrzeby własne, w związku z czym zostanie wystawiona faktura wewnętrzna, na podstawie której środek trwały zostanie wykreślony z ewidencji. Następnie samochód ten w formie darowizny zostanie przekazany na rzecz dziecka. Pytanie dotyczy - zobowiązań finansowych wobec urzędu skarbowego:

  1. w zakresie podatku dochodowego - czy wystawiona faktura wewnętrzna na przekazanie środka trwałego na własne cele spowoduje skutki w podatku dochodowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,
  2. w zakresie podatku VAT - czy faktura wewnętrzna powinna być zaewidencjonowana w rejestrze sprzedaży,
  3. w zakresie podatku od spadków i darowizn - czy powstanie zobowiązanie od przekazanej darowizny.

W przedstawionym stanowisku podatnik podaje, iż przekazując samochód dla celów własnych nie powstanie zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązanie w podatku od towarów i usług, jak również zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn (pierwsza darowizna dla dziecka w ciągu 5 lat, wartość samochodu nie przekroczy kwoty wolnej dla I grupy podatkowej).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stosując się do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że:

1. Osoba prowadząca działalność gospodarczą i używająca do tej działalności samochód uznany za środek trwały może w każdym momencie podjąć decyzję o wycofaniu z ewidencji środków trwałych i przeznaczeniu tego samochodu na potrzeby własne. Przekazanie samochodu na potrzeby własne jest czynnością, która w myśl przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie wywoła żadnych skutków, bowiem nie stanowi odpłatnego zbycia, w związku z czym podatnik nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

2. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przez sprzedaż towarów, na podstawie art. 4 ust. 8 tejże ustawy, rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2. Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 2 opodatkowaniu podlega m.in. przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika. W myśl art. 7 ust 3 ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2 i 4, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności. Udokumentowanie tej czynności, zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, powinno nastąpić w formie faktury wewnętrznej. Przedmiotowa faktura powinna być zaewidencjonowana zgodnie z wymogami art. 27 ust. 4 ustawy o podatku VAT w celu prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

3. W świetle przepisu art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o poda od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny. Obowiązek podatkowy, zgodnie z treścią przepisu art. 5 ustawy, ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy i powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia - art. 6 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy.

Stosownie do dyspozycji przepisu § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.05.2001 r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.) podatnicy tego podatku są zobowiązani do składania zeznań podatkowych o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny. Z treści § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia wynika, że zeznanie podatkowe powinno być złożone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Konieczność zapłaty podatku od darowizny uzależniona jest od wartości przedmiotu darowizny. Należy przy tym zaznaczyć, że podstawę opodatkowania, w myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona wg stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, w sytuacji kiedy odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, co wynika wprost z treści art. 8 ust. 1 wyżej powołanej ustawy. W myśl przepisu art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku, która dla I grupy podatkowej określonej przepisem art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy, do której ustawodawca zliczył m.in. zstępnych, tj. dzieci wnuki, prawnuki wynosi 9.637 zł. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku wg skal podatkowych wymienionych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Z uwagi na fakt, iż przedmiot darowizny jest wolny od obciążeń oraz że obdarowany nie przejmuje zobowiązań darczyńcy, umowa darowizny nie będzie także podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj