Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/42/AŻ/04
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/42/AŻ/04
Data
2004.05.20



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek od towarów i usług
przychody należne
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć całą kwotę łącznie z zawartym w niej podatkiem VAT, czy też VAT nie stanowi w tym przypadku kosztu uzyskania przychodów, co spowoduje, iż w wyniku tej sprzedaży wystąpi dochód do opodatkowania ?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 10.05.2004 r. (data wpływu 12.05.2004 r.) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego – Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia, że:

zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności. Wyjątek od tej zasady dotyczy przypadku, gdy wierzytelność była uprzednio zaliczona do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ww. ustawy.

Jeżeli więc wierzytelność stanowiła uprzednio przychód należny, to Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (w momencie sprzedaży) stratę poniesioną z tytułu tej wierzytelności.

Ze stanu faktycznego opisanego przez Spółkę wynika, że wierzytelność była zaliczona w wartości netto do przychodów należnych. Należność otrzymana za sprzedaną wierzytelność wynosi 90 % wartości nominalnej. Zdaniem Spółki poniosła ona stratę na tej transakcji w wysokości 10 % wartości nominalnej wierzytelności. Pytanie Spółki dotyczy ustalenia wyniku na sprzedaży tej wierzytelności. Czy „do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć całą kwotę łącznie z zawartym w niej podatkiem VAT, czy też VAT nie stanowi w tym przypadku kosztu uzyskania przychodów, co spowoduje, iż w wyniku tej sprzedaży wystąpi dochód do opodatkowania ...”

W takim przypadku od wartości otrzymanej ze sprzedaży wierzytelności (90 %) należy odjąć wartość netto wierzytelności zaliczonej uprzednio do przychodów należnych. W ten sposób wyliczoną wartość straty Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj