Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBI/423/109/04/IU
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBI/423/109/04/IU
Data
2004.07.07



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dopłata
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
zakład pracy chronionej
zwolnienia podatkowe



Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada status zakładu pracy chronionej i korzysta z dofinansowania wypłacanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w oparciu o przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Wątpliwości Spółki dotyczą faktu, czy powyższe dotacje, w świetle zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w 2004 roku będą nadal korzystały ze zwolnienia i czy wynagrodzenia sfinansowane dotacją będą stanowić koszty uzyskania przychodu.

W myśl przepisów zawartych w art. 26a – art. 26c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i zostały ujęte w ewidencji prowadzonej przez Fundusz, o której mowa w art. 26b ust. 1, przysługuje ze środków Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników niepełnosprawnych, wypłacane raz na dwa miesiące, na zasadach i w kwocie określonej w powołanej na wstępie normie prawnej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekazuje pracodawcy kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, na warunkach i w trybie określonym przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 232, poz. 2330), w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, ustalone na podstawie przedstawionych przez pracodawcę informacji.

Od 1 stycznia 2004 roku na skutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzonej ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) przepis art. 17 ust. 1 pkt 25 zwalniający z podatku dotacje, subwencje i dopłaty otrzymywane z PFRON przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych został wykreślony z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednakże stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienia o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 25 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r., stosuje się do dnia 31.12.2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003 r.

Mając na uwadze zapis art. 5 ust. 1 wyżej wymienionego przepisu o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw, należy stwierdzić, iż zakłady pracy chronionej mogą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie dotacji, subwencji i dopłat otrzymywanych z PEFRON na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do 31 grudnia 2004 r. i zwolnienie to dotyczy również dopłat do wynagrodzeń otrzymywanych z funduszu.

Należy stwierdzić, iż w konsekwencji tego zwolnienia, wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dotacji z PEFRON (w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.), nie będą stanowiły dla Spółki kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym, jeśli stan sprawy przedstawiony w zapytaniu zgodny jest ze stanem faktycznym - Państwa stanowisko jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj