Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB1/005-1-47/04
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/005-1-47/04
Data
2004.04.07



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
udziałowiec


Pytanie podatnika
W sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez udziałowca, który jest jednocześnie członkiem Zarządu tej Spółki


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stwierdził, iż odpowiedź udzielona przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pismem z dnia 01 marca 2004 r. Nr PD3.3-423-9/04 na zapytanie „...” Spółka z o.o. z siedzibą w ... z dnia 27 stycznia 2004 r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez udziałowca, który jest jednocześnie członkiem Zarządu tej Spółki - jest niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa materialnego ustawy z dnia l5 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W związku z tym wyjaśniam co następuje.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że udziałowiec, który posiada ponad 25% udziałów i jest jednocześnie członkiem Zarządu udzielił Spółce pożyczki nie przekraczającej trzykrotności kapitału zakładowego. Wypłacone od tej pożyczki odsetki Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, iż o możliwości zaliczenia przedmiotowych odsetek do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. l6 ust. l pkt 60 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej udziałowca posiadającego nie mniej niż 25% udziałów tej spółki albo udziałowców posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość określoną na dzień zapłaty odsetek. Wskaźnik procentowy posiadanych przez udziałowców udziałów o którym mowa powyżej, stosownie do art. 16 ust. 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanym udziałem przysługują tym udziałowcom.

Ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 200, poz. 1957) w dodanym art. l6 ust. 7b ww. ustawy wprowadzono dla celów powołanych przepisów podatkowych definicję pożyczki przez którą rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Pojęcie pożyczki dla celów wyżej powołanych przepisów jest zatem szersza, niż zawarta w kodeksie cywilnym definicja umowy pożyczki.

Reasumując powyższe Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od pożyczek jednakże z uwzględnieniem reguł określonych w ww. przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj