Interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie
PP/443-19/2004
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-19/2004
Data
2004.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Śremie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
samochód używany
stawki podatku
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
wniosek


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy:
I) kwestii rozliczania podatku od towarów i usług przy nabyciu i sprzedaży samochodów używanych w n/w przypadkach: 1. przy zakupie samochodu od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego , gdy:a) Podatnik dokonuje rejestracji zakupionego samochodub) Podatnik nie dokonuje rejestracji zakupionego samochodu2. przy zakupie samochodu od osoby fizycznej, nie będącej podatnikiem VAT, gdy:a) Podatnik dokonuje rejestracji zakupionego samochodub) Podatnik nie dokonuje rejestracji zakupionego samochodu
II) obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rozliczaniu się marżą.


Ze stanu faktycznego wynika, że Podatnik (od maja 2004r. również podatnik VAT UE) prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest obrót samochodami używanymi.Podatnik nabywa samochody używane z krajów Unii Europejskiej w celu dalszej odsprzedaży.

Pytanie Podatnika dotyczy:I) kwestii rozliczania podatku od towarów i usług przy nabyciu i sprzedaży przedmiotowych samochodów w n/w przypadkach: 1. przy zakupie samochodu od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego , gdy:a) Podatnik dokonuje rejestracji zakupionego samochodub) Podatnik nie dokonuje rejestracji zakupionego samochodu2. przy zakupie samochodu od osoby fizycznej, nie będącej podatnikiem VAT, gdy:a) Podatnik dokonuje rejestracji zakupionego samochodub) Podatnik nie dokonuje rejestracji zakupionego samochoduII) obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rozliczaniu się marżą.

Ad.I.1 Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywcą i dostawcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika– art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu – art. 25 ust. 1 ustawy.

Nabycie przez Podatnika samochodu używanego w celu dalszej odsprzedaży od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego jest uważane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ogólną zasadą dla tego typu transakcji. Zatem polski podatnik, nabywający używany samochód od podatnika VAT w innym państwie członkowskim Unii, będzie rozliczał podatek VAT, wg stawki obowiązującej w Polsce, tj. 22%, w składanej w Polsce deklaracji podatkowej.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 i 2 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić (obejmuje: podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów, oraz wydatki dodatkowe-prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia- pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia).Jeżeli zakupiony środek transportu nie będzie rejestrowany przez nabywcę, w deklaracji za dany okres rozliczeniowy, podatnik wykazuje podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, jednocześnie (w tej samej wysokości) podatek naliczony obniżający podatek należny, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy. Podatnik powinien wystawić tzw. wewnętrzną fakturę VAT (art. 106 ust. 7 ustawy). Zasady wystawiania faktur wewnętrznych określa § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie m. in. zasad wystawiania faktur ( Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Wykazując wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu w deklaracji podatkowej VAT, jeżeli ten środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji - użytkowany na terytorium kraju, podatnik zobowiązany jest (bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego) do obliczenia i wpłacenia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, podatku należnego od tej transakcji, na rachunek urzędu skarbowego (art.103 ust.4 w zw. z ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług). W deklaracji dla podatku od towarów i usług o wpłaconą kwotę podatnik pomniejszy następnie wykazany w niej podatek należny. Jednocześnie należy przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego, informację (VAT-23) o nabywanych środkach transportu (nowych lub innych środkach transportu). Do informacji należy dołączyć kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika i dowód zapłaty . Powyższa informacja jest podstawą do wydania zaświadczenia przez naczelnika urzędu skarbowego, dla celów związanych z rejestracją środków transportu, potwierdzającego uiszczenie podatku z tyt. przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.Jeżeli wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu dokonuje podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT-UE, jest on również zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym kwartalną informację podsumowującą zawierającą dane dotyczące tego nabycia.

Dokonując sprzedaży przedmiotowych samochodów, zakupionych na w/w zasadach, należy wystawić fakturę VAT i rozliczyć wykazany w niej podatek należny w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Ad.II.2 Nabycie przez Podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochody, inne niż nowe określone w art.2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535/ od osób fizycznych w krajach Unii Europejskiej, nie będących podatnikami VAT nie zalicza się do nabycia wewnątrzwspólnotowego, bowiem nie jest spełniona definicja z art.9 ust.2 pkt 2 w/w ustawy o podatku VAT.Oznacza to, że od sprowadzonych z innego państwa członkowskiego samochodów używanych obowiązek podatkowy w podatku VAT nie wystąpi. Tym samym nie wystąpi podatek naliczony. Dokonując odsprzedaży tych samochodów na terytorium kraju może Podatnik skorzystać ze szczególnych procedur w zakresie dostawy towarów używanych określonych w rozdziale 4 w/w ustawy tj. z opodatkowania marży. Stosownie do art.120 ust. 4 tejże ustawy podstawą opodatkowania czynności polegających na dostawie towarów używanych jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Kwota, którą ma zapłacić nabywca samochodu zawiera w sobie podatek akcyzowy. Faktury dokumentujące sprzedaż używanych środków transportu przy zastosowaniu metody marży wystawia się na zasadach określonych w § 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97 poz. 971). Stosownie do § 12 ust. 8 tego rozporządzenia faktura dokumentująca czynności, których podstawą opodatkowania jest marża winna być oznaczona Faktura "VAT marża" oraz zawierać dane określone w ust.1 pkt 1 - 5 i 12 tegoż paragrafu.

Mając natomiast na uwadze przepisy art. 105 ust.1 pkt 2 i ust.2 cyt. wyżej ustawy o podatku VAT na wniosek zainteresowanego (VAT 24) naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających brak obowiązku uiszczenia podatku z tyt. przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju. Z w/w przepisów wynika obowiązek występowania z wnioskiem (VAT-24) o wydanie takiego zaświadczenia w przypadku rejestracji środka transportu, a nie przy każdorazowej transakcji jego zakupu z kraju Unii Europejskiej.

Ad.IITutejszy Organ informuje, iż nie ma obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o stosowaniu szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych polegającej na opodatkowaniu marży.W/w obowiązek występuje w sytuacji , gdy przedmiotem dostawy są towary wymienione w art. 120 ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj