Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12.PP/443-51/04/TLO
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12.PP/443-51/04/TLO
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
ładowność
samochód
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Posiadam samochód marki Renault Kango Express 1,4 zakupiony w 2000 r. Samochód ten posiada świadectwo homologacji, z któego wynika jedynie masa włąsna pojazdu 1020 kg, masa dopuszczalna całkowita 1645 kg. W dowodzie rejestracyjnym umieszczono zapis o dopuszczalnej łądowności 625 kg oraz liczbie miejsc siedzących 2. Czy przysługuje mi prawo do odliczenia podatku naliczonego z zakupu paliwa silnikowego do ww. samochodu?


Uregulowania w zadanym zakresie zawierają przepisy art. 88 ust. 1 pkt 3) w związkuz art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaró i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Powołany przepis art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy stanowi, że do obniżenia kwoty lub zwrotu róznicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

  1. paliw silnikowych,
  2. oleju napędowego oraz
  3. gazu

- wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy.

Zgodnei z ust. 5 powołąnego art. 86 ilość miejsc (siedzeń) w samochodzie oraz dopuszczalna łądowność powinny wynikać ze świadectwa homologacji. W przypadku, gdy w wyciągu ze świadectwa homologacji nie ma określonej dopuszczalnej łądowności samochodu lub ilości miejsc, pojazd taki uznaje się również za samochód osobowy. W opisanej przez Stronę sytuacji, należy uznać, że jeśli w świadectwie homologacji - dopuszczalna ładowność, która dla tego samochodu wynosi 625 kg. Nie został natomiast spełniony warunek określenia ilości miejsc w świadectwie homologacji. Z tego też powodu brak jest możliwości uznania w świetle prezentowanych przepisów, pojazdu inny niż osobowy. Ponieważ, jak wskazano w zapytaniu, ilość miejsc została uwidoczniona wyłącznie w dowodzie rejestracyjnym nie zaś w wyciągu ze świadectwa homologajci, Stronie nie przysługuje prawo do obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa.

Naczelni Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim nie podziela stanowiska Strony, o tym że jeśli pojazd posiada ładowność 625 kg, to jest - w rozumienu przepisó o podatku od towaró i usług - samochodem ciężarowym i zachowane jest prawo do odliczenia VAT. Nadmienia się jednak, że dane w zakresie łądowności jak i ilości miejsc mogą wynikać rónież ze świadectwa typu pojazdu, któe to były i są wydawane przez ministra właściwego do spraw transportu. Świadectwa takie sąprzechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostały wydane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj