Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US-PP/443/1/04
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/1/04
Data
2004.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
jednostka budżetowa
szkoły
utrata prawa do zwolnienia
wartość sprzedaży
wynajem


Pytanie podatnika
dotyczy sposobu opodatkowania dochodu otrzymywanego przez szkołę z najmu hali sportowej podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem VAT


Szkoła Podstawowa w B. zwróciła się w dniu 7.01.2004 r. z zapytaniem, uzupełnionym w dniu 19.01.2004 r., dotyczącym sposobu opodatkowania dochodu z najmu hali sportowej podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem VAT. Przedstawiając stan faktyczny Szkoła wyjaśnia:

Szkoła Podstawowa w B. jest jednostką budżetową samorządu terytorialnego. W miesiącu wrześniu została oddana do użytku nowa hala sportowa, którą szkoła zamierza wynajmować celem zmniejszenia kosztów utrzymania. W tym celu został utworzony środek specjalny. Dochód z najmu i innych usług świadczonych przez szkołę w 2004 r. nie przekroczy 10.000 euro, tj. kwoty 45.700 zł. Zgodnie z ustawą z dnia 15.02.1992 r. art. 6 pkt 1 ust. 3 w nawiązaniu do pkt 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednostki budżetowe są zwolnione od podatku, jeżeli środki z tego zwolnienia przekazane są na dochody środków specjalnych funkcjonujących w tych jednostkach, których celem jest finansowanie poprawy warunków lub wyżywienia. Szkoła uważa, iż zwolnienie to jej dotyczy, gdyż osiągnięte środki będą przeznaczone na działalność statutową. Po rozmowie telefonicznej z Urzędem Statystycznym uzyskano informację, iż wynajem przez jednostkę budżetową hali sportowej mieści się w symbolu PKWiU 70.20.12.-0090. Zgodnie z zał. nr 2 do ustawy z 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym usługi w zakresie edukacji oraz usługi związane z kulturą, rekreację i sportem są zwolnione od podatku. Szkoła podaje, że nie świadczy odpłatnych usług edukacyjnych, a jedynie te, które wynikają z ustawy o systemie oświaty dla szkół publicznych. W związku z powyższym Szkoła uważa, że jest zwolniona z podatku VAT, skoro obrót nie przekracza 10.000 euro w roku zgodnie z art. 14 pkt 1 ustawy o VAT. Wobec powyższego Szkoła prosi o rozstrzygnięcie:

  1. czy ww. wynajem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i w jakiej wysokości oraz
  2. czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 7.01.2004 r. (data wpływu do US) dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje:

1. Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zawiera dwa rodzaje zwolnień od podatku dochodowego, a mianowicie: zwolnienia podmiotowe określone w art. 6 ustawy oraz zwolnienia przedmiotowe określone w art. 17 ustawy. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, zwolnione od podatku dochodowego są jednostki budżetowe. Jest to zwolnienie podmiotowe, co oznacza, że zwolniony od podatku jest podmiot wymieniony w ustawie, niezależnie od występujących przedmiotów opodatkowania (np. niezależnie od rodzaju dochodów).

W myśl art. 18 ustawy z dnia 26.11.1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.), jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Jednostka budżetowa prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie. Jednostki budżetowe tworzone są przez odpowiednio ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, inne organy działające na podstawie odrębnych przepisów (państwowe jednostki budżetowe) oraz przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (gminne, powiatowe lub wojewódzkie jednostki budżetowe). Dodać należy, iż zwolnienie podmiotowe określone w art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dotyczy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, z wyjątkiem gospodarstw pomocniczych tworzonych przy szkołach, przedszkolach, zespołach ekonomiczno-administracyjnych szkół, ochotniczych hufcach pracy, jednostkach: wojskowych, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, organizacyjnych Służby Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zakładach dla nieletnich, internatach, zakładach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach opieki zdrowotnej, zakładach pomocy społecznej i parkach narodowych, jeżeli środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na:

  • zwiększenie środków obrotowych gospodarstw pomocniczych,
  • finansowanie inwestycji jednostki budżetowej w zakresie inwestycji dla gospodarstwa pomocniczego tej jednostki (art. 6 ust. 2).

A zatem Szkoła jako jednostka budżetowa korzysta ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i osiągane przez nią dochody z wynajmu hali sportowej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nadmienić należy, iż Szkoła Podstawowa w B., zwracając się z powyższym zapytaniem, błędnie przytoczyła przepis art. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczący zwolnienia jednostek budżetowych, który dotyczył zwolnień gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych tworzonych m.in. przy szkołach i w brzmieniu tym obowiązywał do 31.12.2000 r.

2. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w zł, odpowiadającej kwocie 10.000 euro.

Z treści art. 14 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy wynika, że wartość sprzedaży towarów i usług powodującą utratę zwolnienia należy rozpatrywać w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 2 cyt. ustawy o VAT. Zatem dla wyliczenia wartości sprzedaży powodującej utratę zwolnienia (w 2004 r. jest to kwota 45.700 zł) przyjmuje się zarówno wartość usług zwolnionych z VAT, jak i opodatkowanych. Wobec powyższego w tym przypadku, wynajem hali sportowej będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dopiero po utracie przez Szkołę zwolnienia podmiotowego określonego w art. 14 ust. 1 cyt. ustawy z 8.01.1993 r. – 10.000 euro (45.700 zł). Wówczas Szkoła obowiązana będzie do zarejestrowania się i odprowadzania podatku VAT od wykonywanych usług podlegających opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj