Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/33/2004
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/33/2004
Data
2004.03.16



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
data
faktura VAT
sprzedaż
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży usług o charakterze ciągłym (usługi najmu, usługi ochrony mienia, usługi reklamowe) można na fakturze podawać jako datę sprzedaży jedynie miesiąc i rok sprzedaży?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie strony z dnia 11.02.2004 r. (znak: PZ-13/04) dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym zamiast dokładnej daty sprzedaży istnieje możliwość podawania na fakturze miesiąca i roku dokonania sprzedaży. W związku z brakiem w obowiązujących przepisach podatkowych definicji pojęcia „sprzedaż towarów o charakterze ciągłym”, należy przyjąć pojęcie sprzedaży towarów w ujęciu art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w którym to przepisie przez sprzedaż towarów rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2 ustawy. Pojęcie „ciągłości” sprzedaży, wobec braku odniesienia w przepisach prawa podatkowego należy rozpatrywać zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc je do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Zobowiązanie to wytwarza taki stosunek prawny, który może choć nie musi być oznaczonym terminem (dostawa, najem, dzierżawa). Charakter tego stosunku jest trwały i mogą z niego wypływać obowiązki bądź ciągłe, bądź okresowe. Tym samym sprzedaż towarów o charakterze ciągłym, o której mowa w przepisie § 35 ust. 1 pkt 3 cytowanego wyżej rozporządzenia obejmuje wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym – świadczenie polegające na stałym i powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia, które może dotyczyć także usług najmu, usług ochrony mienia, usług reklamowych.

Mając więc powyższe na uwadze, zdaniem tutejszego organu podatkowego nie ma żadnych przeszkód prawnych uniemożliwiających wystawienie faktury w przypadku sprzedaży usług o charakterze ciągłym, w której datę sprzedaży oznacza się przez wskazanie miesiąca oraz roku sprzedaży. Oznacza to również, iż stanowisko strony zawarte w przedmiotowym zapytaniu jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj