Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP-II/443-84/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BP-II/443-84/04
Data
2004.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy od 1 maja 2004r. umowa o dzieło podlega ustawie o podatku od towarów i usług w sytuacji gdy jednostka (posiadająca status stowarzyszenia) zawiera umowy o dzieło z osobami zagranicznymi na przeprowadzenie wykładów oraz dokonanie tłumaczenia ?


Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) za wykonaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt. 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z zapytania podatnika wynika, że w ramach wykonywanych czynności w trybie umowy o dzieło podejmuje współpracę z osobami zagranicznymi tj. z wykładowcą na okoliczność przeprowadzenia wykładów z dziedziny homeopatii oraz z tłumaczem. Czynności osób zagranicznych przeprowadzane są pod nadzorem pytającego, miejscem świadczenia jest siedziba strony. Ponadto umowa określa warunki przeprowadzenia wykładów, wynagrodzenie za świadczoną usługę i odpowiedzialność zlecającego za jakość, miejsce i czas wykładów.

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy należy stwierdzić, że w przypadku gdy przychody uzyskiwane przez osoby wskazane w pismie zaliczane będą do kategorii przychodów, o których mowa w art.13 pkt 2-8 ustawy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej) i spełniona będzie przesłanka obejmująca związane osoby wykonujące zlecone czynności ze zlecającym te czynności co do warunków ich wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za ich wykonanie, czynności te nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług jako nie stanowiące działalności gospodarczej zdefiniowanej dla potrzeb tego podatku. W tym przypadku stanowisko podatnika przedstawione w pismie będzie prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj