Interpretacja Urzędu Skarbowego w Poddębicach
USIII-443/22/2004
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII-443/22/2004
Data
2004.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Poddębicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Rejestracja


Słowa kluczowe
najem
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
stawki podatku
stołówka szkolna
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych dokonuje wynajmu pomieszczeń na cele mieszkaniowe i na cele działalności gospodarczej. W związku z tym, czy musi dokonać rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w związku ze złożonym w dniu 24.06.2004 roku pisemnym zapytaniem w przedmiocie rejestracji jako podatnika podatku od towarów i usług informuje:

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z załączonych do przedmiotowego zapytania dokumentów wynika, iż Zarząd Powiatu w drodze decyzji oddał w trwały zarząd na rzecz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nieruchomość, a stroną czynności cywilnoprawnej (umowy najmu) jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, wynajmujący lokale na rzecz innych jednostek. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych jest jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, wykonuje samodzielnie działalność, w związku z czym spełnia wymogi bycia podatnikiem zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W opinii organu podatkowego przedłożone przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych umowy nie są umowami użyczenia, gdyż w myśl art. 710 kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W związku z powyższym cechą charakterystyczną umowy użyczenia jest bezpłatne korzystanie z rzeczy. Natomiast w przedmiotowej sytuacji Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych pobiera od najemców lokali zgodnie z zawartymi umowami stosowne opłaty.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych , jak wynika z zapytania świadczy głównie usługi edukacyjne, wynajmuje lokale na cele mieszkaniowe i na potrzeby działalności gospodarczej, prowadzi wyżywienie młodzieży mieszkającej w internacie i obozowej. Świadczone przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych usługi edukacyjne (usługi w zakresie edukacji PKWiU ex 80) oraz usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15) zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy odpowiednio pod poz. 7 i 1, i stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają również usługi stołówkowe świadczone przez stołówkę szkolną na rzecz młodzieży internackiej jako wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Warunkiem zwolnienia od podatku w/w usług jest, aby stołówka nie była odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej było ściśle związane z działalnością zespołu szkół. Jeżeli usługi stołówkowe bądź usługi dostarczania posiłków są świadczone na rzecz odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem: sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%; sprzedaży kawy i herbaty (waza z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%, wówczas, zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), do dnia 31 grudnia 2007r. są opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

Natomiast usługi wynajmu są czynnościami podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% - art. 41 ust. 1 ww. ustawy. Jedynie usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11) wymienione w poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy, stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (...) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stosownie do postanowień art. 113 ust. 1 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (...) – art. 113 ust. 2 ww. ustawy. Stosownie jednak do postanowień przepisu art. 168 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług do odliczania wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175 (ustawa z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W związku z powyższym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych winien dokonać rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług w momencie utraty prawa do zwolnienia podmiotowego w związku z przekroczeniem obrotu w wysokości 10 000 euro, ustalonego zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (...) - po dniu 01.05.2004r. Natomiast obrót za okres do dnia 30.04.2004r. winien ustalić zgodnie z art. 168 ust. 3 ustawy o podatku o podatku od towarów i usług (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj