Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP-II/443-173/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BP-II/443-173/04
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z dostawą posadowionych na nim budynków i budowli zwolniona będzie od podatku VAT ?


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535), przez towary używane, o których mowa w ust.1 pkt 2, rozumie się: budynki i budowle lub ich części, jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zgodnie z § 8 ust.1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym zapytaniu wynika, iż podatnik jest wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonej w Poznaniu przy ul. Romana Maja 1 i właścicielem posadowionych na niej budynków i budowli. W chwili nabycia budowli i budynków nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od końca roku, w którym zakończono budowę budynków na nieruchomości minęło ponad 5 lat.

Budynek i budowle będące przedmiotem sprzedaży zgodnie z oświadczeniem strony spełniają warunki kwalifikujące go jako towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. / Dz. U. Z 2004r. Nr 54, poz. 535/. W związku z powyższym czynności dotyczące zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu i trwale związanych z nim posadowionych budynków i budowli zgodnie z § 8 ust.1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Natomiast jeżeli podatnik ma zamiar zbyć wieczyste użytkowanie gruntu bez posadowionych na nim budynków i budowli będzie to podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 % zgodnie z art. 41 ust.13 wyżej cytowanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj