Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
US I-3/436/5/EP/2004
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US I-3/436/5/EP/2004
Data
2004.05.20



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
dłużnik
kodeks cywilny
przejęcie długu
umowa


Pytanie podatnika
Czy umowa o przejęcie długu zgodna z art. 519 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego rodzi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 04-05-2004r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia:

Przedmiotem rozpatrywanego zapytania jest kwesta czy umowa o przejęcie długu rodzi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Spółka zamierza przekazać dług zgodnie z art. 519 § 2 pkt 1 Kodeksu Cywilnego. Umowa o przejęcie długu polega na tym, że osoba trzecia wstępuje w miejsce dłużnika, który zostaje zwolniony z długu, dochodzi ona do skutku na podstawie umowy między wierzycielem i osobą trzecią za zgodą dłużnika.

Według Spółki przedmiotem tej umowy jest dług, czyli ogół obowiązków dłużnika względem wierzyciela i umowa taka nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Organu podatkowego stanowisko Spółki jest słuszne.

Przejęcie długu to umowa, na mocy której osoba trzecia nie uczestnicząca do tej pory w stosunku zobowiązaniowym staje się dłużnikiem, zwalniając od odpowiedzialności dotychczasowego dłużnika. Zmiana ta nie ma wpływu na treść stosunku obligacyjnego łączącego wierzyciela i danego dłużnika; nie umarza przejmowanego zobowiązania i nie tworzy na jego miejsce nowego. Zmienia się tylko podmiot zobowiązany do świadczenia. Przejmujący dług wstępuje we wszystkie obowiązki dotychczasowego dłużnika z umowy lub z ustawy - to przejęcie obowiązków. Dotychczasowy dłużnik zostaje zwolniony z długu. Sukcesja następuje nie tylko w sam dług, lecz również w całość stosunku zobowiązaniowego.

Umowa przejęcia długu zawarta zgodnie z art. 519 § 2 pkt 1 Kodeksu Cywilnego, jako nie należąca do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 86, poz. 959 ze zm.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi podlegają oznaczone czynności cywilnoprawne. Brzmienie tego przepisu uzasadnia przy tym pogląd, że katalog w nim zawarty ma charakter zamknięty, oznacza to brak podstaw do orzekania o obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych innych, aniżeli wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj