Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-3/415/20/04
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-3/415/20/04
Data
2004.05.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podróż służbowa (delegacja)
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu z podatku dochodowego wartość świadczeń uprawniających pracowników do ulgowych przejazdów koleją na podstawie zakupionych przez Jednostkę Wojskową legitymacji bez względu na cel podróży?


Odpowiadając na pismo z dnia 19.04.2004 r. (data wpływu 21.04.2004 r.) Nr 384, w sprawie zajęcia stanowiska w zakresie stosowania- przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania przychodów pracowników w związku z wykupieniem przez Jednostkę Wojskową legitymacji uprawniających do korzystania z 50% zniżki na przejazdy pociągami PKP w dowolnej klasie, w celu odbywania przez nich podróży służbowych i prywatnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje, że:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r.poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Na podstawie par.3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236 poz. 1990)- w związku z podróżą odbywaną w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Natomiast w myśl par. 5 ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia, zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.Biorąc pod uwagę powyższy przepis, zwolniony z podatku dochodowego jest zwrot kosztów podróży, czyli ceny biletu nieżależnie od tego czy jest to bilet ulgowy, czy pełnopłatny. Wartość legitymacji natomiast nie będzie stanowiła przedmiotu tego zwolnienia.

Rozważając kwestię korzystania przez pracowników z legitymacji w celu odbywania podróży prywatnych, to zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego. Jednakże art. 1 b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21.12.2001 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 4 z 2002 r. poz. 34) stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do osób, którym jednostki sektora rządowego i samorządowego oraz podmioty i instytucje spoza sektora publicznego wykupiły od przewoźnika legitymacje i bilety uprawniające do ulgowych przejazdów.

W związku z powyższym wartość świadczeń uprawniających pracowników do ulgowych przejazdów koleją na podstawie zakupionych przez Jednostkę Wojskową legitymacji, bez względu na cel podróży, stanowi ich przychód w rozumieniu art. 12 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wartość nieodpłatnego świadczenia pieniężnego, czyli w tym przypadku legitymacji, płatnik winien ustalić na podstawie ceny ich zakupu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj