Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
PP. 1-443/131/04/DNI
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP. 1-443/131/04/DNI
Data
2004.05.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
przekształcanie podmiotów
spółka cywilna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sukcesja uniwersalna


Pytanie podatnika
Czy spółce z o.o., która powstała w drodze sukcesji uniewersalnej, przysługuje prawo do kontynuacji rejestru sprzedaży prowadzonego przez dotychczasową spółkę przy pomocy kas rejestrujących?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie z dnia 26 kwietnia 2004r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż w dniu 30.01.2004 r. dotychczasowy podatnik - spółka cywilna „X została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „Y” na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Przekształcenie nastąpiło w drodze sukcesji uniwersalnej, NIP pozostał niezmieniony. Pytający podnosi, iż przepis art. 161 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych pozwala na działalność spółki z o.o. w organizacji od momentu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytanie, czy powstaje obowiązek odczytu kas fiskalnych z ich pamięci fiskalnej od dnia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, czy też możliwa jest kontynuacja rejestru sprzedaży na dotychczasowych kasach fiskalnych.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego zezwalają zgodnie z art. 161 Kodeksu Spółek Handlowych przedsiębiorcy na kontynuację działalności z chwilą zawarcia umowy Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółce z o.o. w organizacji. Przekształcenie nastąpiło w drodze sukcesji uniwersalnej. NIP- kontynuacja działalności umożliwia Spółce prowadzenie rejestru sprzedaży na obecnie użytkowanych kasach. Podatnik uważa, że nie ma podstaw do wymiany pamięci kas czy też zakupu nowych.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 93 a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.),
  • art. 551 § 2 i § 3 oraz 553 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze. zm.),
  • art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z przepisem art. 551 § 2 K.s.h. spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna i wówczas, zgodnie z art. 551 § 3 k.s.h do przekształcenia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową. W myśl art. 553 § 1 K.s.h spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mamy do czynienia z działalnością wykonywaną w sposób ciągły. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z powyższym na podatniku w dalszym ciągu ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci kasy fiskalnej wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. W sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Zdaniem tut. organu przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. nie jest okolicznością nakładającą obowiązek zakończenia pracy w trybie fiskalnym lub wymianę jej pamięci fiskalnej. Należy jednak pamiętać o informacjach, jakie musi zawierać paragon fiskalny stosownie do przepisu § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, stosownie do którego paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:

  1. Imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby podatnika,
  2. Numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),
  3. Numer kolejny wydruku,
  4. Datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży,
  5. Nazwę towaru lub usługi,
  6. Cenę jednostkową towaru lub usługi,
  7. Ilość i wartość sprzedaży,
  8. Wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek,
  9. Wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
  10. Łączną kwotę podatku,
  11. Łączną kwotę należności,
  12. Kolejny numer paragonu fiskalnego,
  13. Kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera – przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
  14. Logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy.

Powyższe oznacza, iż nie zachodzi konieczność wymiany modułu pamięci fiskalnej w kasach rejestrujących Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj