Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US.III-443/30/2004
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/30/2004
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
komis
komisant
marża
samochód


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzący działalność w zakresie sprzedaży komisowej samochodów prosi o rozwiązanie n/w kwestii :
  1. czy przyjmując od komitenta, który jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności goispodarczej pojazd spisuję umowę komisu, w której wpisuję wartość jaką chce uzyskać komitent, jak i wartość prowizji należnej od komitenta,
  2. czy posiadając kasę fiskalną ewidencjonuję na niej kwotę należną komitentowi oraz kwotę prowizji uzyskaną od komitenta,
  3. czy osobie kupującej wystawiam fakturę VAT KOMIS,
  4. czy na żądanie komitenta wystawiam fakturę za wykonaną usługę,
  5. czy uzyskana ze sprzedaży prowizja/marża/ jest moją podstawą opodatkowania


Umowę komisu oraz obowiązki i uprawnienia stron tej umowy (komitenta i komisanta) określają przepisy Kodeksu cywilnego. Przewidują one, że przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją), w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Wynikające z umowy komisu zasady postępowania w rozrachunkach między komisantem a komitentem pod względem cywilnoprawnym obowiązują nadal. Zmianie uległy natomiast, począwszy od 1 maja 2004 r. zasady rozrachunków z tytułu umowy komisu, wobec rozwiązań wprowadzonych ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Cynności wykonywane przez komisanta na podstawie umowy komisu nie są już traktoiwane jako usługi, jak to miało miejsce zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 1 maja.Obecnie bowiem stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy każde wydanie towaru w ramach komisu jest traktowane jako dostawa towarów, tj. zarówno między komitentem a komisantem, a następnie przez komisanta osobie trzeciej. Również w przypadku komisu zakupu wydanie towarów komitentowi przez komisanta traktowane jest jako dostawa towarów ( zakup - sprzedaż ).Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a) cyt. wyżej ustawy o podatku VAT dla komisanta - przy wydaniu towaru nabywcy ( osobie trzeciej ) na rachunek komitenta, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku.Zgodnie z ogólną zasadą każde przemieszczenie towarów będących przedmiotem sprzedaży komisowej w drodze od komitenta i następnie do końcowego nabywcy podlega udokumentowaniu fakturą VAT.

W przypadku sprzedaży towarów przez komisanta na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, stosownie do art. 111 powołanej wyżej ustawy o podatku VAT, powstaje obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej, przy czym ewidencjonowaniu podlega cała kwota dostawy oraz podatek należny { stosownie do § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.).Przedstawiona wyżej ogólna zasada odnosi się do sprzedaży komisowej, w tym również samochodów, których okres użytkowania jest krótszy niż 6 miesięcy, a więc samochodów, których nie traktuje się jako towary używane zgodnie z definicją wynikającą z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku VAT.

W odniesieniu do sprzedaży towarów używanych, a więc także samochodów, ustawa o podatku VAT przewiduje zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania. W myśl art. 120 ust. 4 ustawy o podatku VAT w przypadku wykonywania czynności polegających na dostawie towarów używanych, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.Przedmiotem opodatkowania marży są z reguły towary używane, w tym samochody, przyjęte do sprzedaży komisowej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.Przyjęcie przez komisanta od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oddawanych w komis towarów używanych powinno być udokumentowane dowodem określonym przez jednostkę we własnym zakresie.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane jakie powinna zawierać,określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur ... (Dz. U. Nr 97, poz. 971).Zgodnie z § 12 ust. 8 w/w rozporządzenia faktura w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża powinna być oznzczona Faktura "VAT marża"oraz zawierać dane określone w ust. 1 pkt 1 - 5 i 12 tegoż paragrafu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj