Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-37/21/03
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-37/21/03
Data
2004.03.08



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
środek
środek trwały
zakup
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z pytaniem, czy przysługuje bezpośredni zwrot podatku z tytułu zakupu środka trwałego w miesiącu, w którym spółka nie dokonywała sprzedaży.


Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Jednocześnie w ust. 2 wymienionego art. 19 ustawy określono, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług (...).
Niemniej jednak, w przypadku gdy w danym miesiącu podatnik nie dokonał sprzedaży, zastosowanie znajduje art. 19 ust. 4 ustawy o PTU. Zgodnie z powołanym przepisem, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 3 – tj. nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny – podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu, podatek naliczony za ten okres podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
W wymienionym powyżej okresie, jeżeli u podatnika nie wystąpi sprzedaż opodatkowana, podatek naliczony związany z dokonanymi zakupami traktuje się zatem jako nierozliczony. Podatek ten wykazuje się w pozycjach deklaracji VAT-7 do czasu dokonania sprzedaży podlegającej opodatkowaniu. Wówczas przysługiwać będzie Państwu zgodnie z art. 21 ustawy o PTU prawo wykazania, przy zachowaniu wszystkich warunków dokonania zwrotu podatku określonych w ustawie, różnicy podatku do zwrotu na rachunek bankowy,.
Uwzględniając powyższe należy uznać, iż nie przysługuje Państwu zwrot bezpośredni podatku naliczonego wynikającego z zakupu środka trwałego w miesiącu dokonania nabycia tego środka, jeżeli w okresie tym nie wystąpiła sprzedaż.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj