Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-182/04
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-182/04
Data
2004.07.22



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena nabycia
nabycie przedsiębiorstwa
wartość firmy
wartość początkowa środka trwałego
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
W jaki sposób ustalić wartość początkową poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład zorganizowanego przedsiębiorstwa, nabytego w drodze kupna od Ministerstwa Skarbu Państwa?


W piśmie Spółki sformułowany został następujący stan faktyczny:

Wnioskująca nabyła w drodze kupna od Ministerstwa Skarbu Państwa zorganizowane przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą prawo wieczystego użytkowania gruntu, budynkii maszyny. Poza kopią wyceny rynkowej składników majątku, zbywca nie przekazał Spółce żadnej innej dokumentacji stwierdzającej wartość poszczególnych składników zakupionego majątku trwałego. Wobec faktu, iż w skład nabytego przedsiębiorstwa wchodzą wyłącznie środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, łączna wartość początkowa nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych winna być równa cenie nabycia przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części. Zatem, w opisanym przypadku suma wartości początkowych poszczególnych składników nabytego majątku trwałego nie powinna być wyższa od ceny nabycia przedsiębiorstwa. Z otrzymanego operatu szacunkowego wynika, iż łączna wartość rynkowa poszczególnych składników majątku trwałego jest wyższa od ceny nabycia przedsiębiorstwa, określonej w akcie notarialnym.

W opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

    – art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stosownie do którego, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,
    – art. 16g ust. 3 powołanej ustawy, zgodnie z którym, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. (...).
    – art. 16g ust. 5 ustawy podatkowej, zgodnie z którym, cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
    – art. 16g ust. 2 powołanej ustawy, stosownie do którego, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki,
    – art. 16g ust. 10 pkt 2 wskazanej ustawy, stosownie do którego, w razie nabyciaw drodze kupna, (...) przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z z ust. 3 i 5, (...) a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi,w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

W przypadku Wnioskującej zorganizowaną część nabytego w drodze kupna przedsiębiorstwa stanowią wyłącznie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zatem ich łączna wartość początkowa będzie równa cenie nabycia (w/w art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy podatkowej).

Jeżeli w umowie nie określono wartości poszczególnych składników nabytego majątku, Podatnik dokonuje tego we własnym zakresie, przy czym suma wartości początkowych poszczególnych składników majątku trwałego nie może przekroczyć, określonej w umowie, ceny nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przedstawionym stanie faktycznym, wobec braku unormowań precyzujących tryb i zasady ustalania wartości początkowej poszczególnych składników majątku trwałego nabytych w ramach przedsiębiorstwa, Podatnik uprawniony jest do przyjęcia własnej koncepcji w tym zakresie (oczywiście do wysokości łącznej wartości początkowej nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj