Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
FB/005A-613/ZL/04
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FB/005A-613/ZL/04
Data
2004.07.19



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
banki
bonifikaty
nagrody
obowiązek płatnika
premia prowizyjna
sprzedaż premiowa


Pytanie podatnika
Pytanie Banku dotyczy uznania opisanego działania jak sprzedaży premiowej oraz zastosowania do udzielonej bonifikaty odsetek zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./.


W związku z wystąpieniem z dnia 18 maja 2004r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uprzejmie informuje, iż odpowiedź Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielona pismem z dnia 17 czerwca 2004r. NR IMUS-1471/DPF/415/60/2004/PP jest nieprawidłowa.

W związku z tym, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ zmieniam tę odpowiedź w sposób następujący.

Z przedstawionego, w przedmiotowym wystąpieniu, stanu faktycznego wynika, że Bank zamierza wprowadzić do oferty swoich produktów pożyczkę gotówkową w sprzedaży premiowej. Sprzedaż premiowa tego produktu polegałaby na tym, że aktualny klient Banku (pożyczkobiorca) zarekomenduje Bankowi nowego klienta, który będzie chciał skorzystać z oferty pożyczkowej tego Banku. W przypadku akceptacji przez Bank rekomendowanego klienta, oraz zawarcia umowy pożyczki z klientem rekomendowanym, klient rekomendujący otrzyma premię w formie bonifikaty odsetek od rat swojej pożyczki w kwocie nie większej niż 760 zł.

Wystąpienie Banku dotyczy uznania opisanego działania jako sprzedaży premiowej oraz zastosowania do udzielonej bonifikaty odsetek zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 wyżej powołanej ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizaowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że zwolnienie z opodatkowania dotyczy wyłącznie nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Umowa sprzedaży jest uregulowana w przepisach art. 535 i nstępnych ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r, Kodeks cywilny /Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami/. Zgodnie z tymi przepisami przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić. Zatem przy sprzedaży premiowej musi wystąpić instytucja umowy sprzedaży rzeczy oraz premia, instrumenty te muszą być połączone cywilnoprawną instytucją przyrzeczenia publicznego.

W świetle powyższego premia w formie bonifikaty odsetek od rat pożyczki otrzymanej przez pożyczkobiorcę rekomendującego Bankowi nowego klienta, nie może być uznana za nagrodę związaną ze sprzedażą premiową zwolnioną na mocy wyżej cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68.

Kwota bonifikaty odsetek od pożyczki udzielona pożyczkobiorcy rekomendującemu Bankowi nowego klienta stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej. Podatnik otrzymujący tę premię jest obowiązany wykazać jej kwotę w zeznaniu podatkowym w celu skumulowania z pozostalymi dochodami. Bank zaś obowiązany jest do sporządzenia informacji (PIT-8C) o wysokości udzielonej bonifikaty i przesłać ją w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego podatnikowi i urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika nie mającego miejsca zamieszkania na terytorium RP - do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj